Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social

Buna ziua, vreau sa fac sediu social intr-un apartament la parterul unui bloc pentruun srl-d cu doi asociati. Cum procedez ca proprietarul este tatal si mama mea. Au act de vanzare cumparare si apartamentul e pe numele amandurora. Nu am cadastru. Este posibil sa fac doar contract de comodat si copie dupa actul de vanzare cumparare. E suficient??? Sau mai trebuie si altceva. Multumesc!
Da, este suficient contractul de comodat, contractul de v/c si acordul vecinilor.
Acordul vecinilor cum se redacteaza?? Cu cel de deasupra, stanga si dreapta? Trebuie neaparat sa fie proprietar de imobil sau cu oricare membru din acel apartament.
Vecinii direct afectati: sus, jos, stanga, dreapta dupa cum se aplica. Formular de accept gasiti la asociatia de proprietari, oricum trebuie si viza asociatiei.
Ca model
ACORD

Asociatia de proprietari din ………………...……………………..……………., prin presedintele …………………………, urmare a cererii formulate de dl./d-na. …………………………………, suntem de acord ca la adresa de mai sus sa functioneze sediul societatii comerciale …………………………….

De acord,

Presedintele asociatiei de proprietari ...................................

Prezentam pentru confirmare si semnaturile proprietarilor apartamentelor invecinate:

Et. … Ap. … Proprietar: ………………………. Semnatura ..........................
" Urmare a cererii formulate de dl/d-na". Cine formuleaza cererea?? Proprietarul care ne da noua apartamentul spre inchiriere sau noi, membri societati pe care o s-o infiintam?