Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Impacarea partilor poate interveni pe tot parcursul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Impacarea partilor poate interveni pe tot parcursul procesului penal?

Buna ziua,

Împăcarea părților poate surveni în orice moment al procesului penal? Dupa împăcare partea vătămata mai poate proceda în vreun fel impotriva inculpatului?

Multumesc anticipat!
Impacarea partilor trebuie sa fie personala, explicita, totala( atat cu privire la latura penala, cat si la latura civila a cauzei), neconditionata, definitiva si trebuie realizata pe tot parcursul urmaririi penale, in faza camerei preliminare sau in faza judecatii, pana la citirea actului de sesizare al instantei.
ART. 159 c.p.
Împăcarea
(1) Împăcarea poate interveni în cazul în care punerea în mişcare a acţiunii penale s-a făcut din oficiu, dacă legea o prevede în mod expres.
(2) Împăcarea înlătură răspunderea penală şi stinge acţiunea civilă.
(3) Împăcarea produce efecte numai cu privire la persoanele între care a intervenit şi dacă are loc până la citirea actului de sesizare a instanţei.
(4) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face numai de reprezentanţii lor legali, iar persoanele cu capacitate de exerciţiu restrânsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
(5) În cazul persoanei juridice, împăcarea se realizează de reprezentantul său legal sau convenţional ori de către persoana desemnată în locul acestuia. Împăcarea intervenită între persoana juridică ce a săvârşit infracţiunea şi persoana vătămată nu produce efecte faţă de persoanele fizice care au participat la comiterea aceleiaşi fapte.
(6) În cazul în care infracţiunea este săvârşită de reprezentantul persoanei juridice vătămate, dispoziţiile art. 158 alin. (4) se aplică în mod corespunzător.
Dupa impacare nu se mai poate actiona impotriva inculpatului.
Trebuie rezolvat in faza de urmarire penala cu impacarea ca sa nu va complicati.
Despre ce infractiune e vorba?
Stiti sigur incadrarea juridica din dosar?
impacarea poate interveni doar pana la actul de sesizare a instantei, asa cum domnul avocat a iterat conditiile impacarii.

Insa, pe langa impacare mai aveti posibilitatea medierii. Medierea este o posibilitate de intelegere a partilor cu ajutorul unui mediator, fiind un proces mai complex.

Medierea poate fi folosita cu succes pana la sentinta finala, deci si in cauile de atat, Acordul de mediere (pentru infractiunile in care impacarea este posibila) producand efectul de incetare a procesului penal sub toate aspectele sale.

Acordul de mediere este rezultatul medierii, intelegerea partilor care poate fi supusa termenelor si conditiilor, spre deosebire de impacare.

Deci in cazul dumneavoastra Acordul de Mediere poate fi folosit in cursul procesului penal, impacarea fiind tardiva daca s-a citit actul de sesizare a instantei si a inceput fondul cazului,

Dupa semnarea Acordului de Mediere, persoana vatamata NU MAI POATE IN NICI UN FEL face nimic faptuitorului. Medierea punand in prim plan tocmai aceste lucruri - o intelegere totala a partilor din conflict, in vederea stingerii amiabile a conflictului, prin dialog si negocierea unei solutii de compromis la situatie, cu ajutorul si avand facilitarea mediatorului.
Buna ziua. pentru o infractiune de lovire(o singura lovitura) si distrugere( fara urmari grave) se mai poate face acord de mediere cu mostenitorii ?
Dosarul se afla la apel.
Ne-am inteles asupra impacarii, a fost redactat acordul de mediere insa intre timp partea vatamata a decedat( din cauza natural)
Mostenitorii doresc sa semneze un acord de mediere. este legal?

ILIE DORIN a scris:

impacarea poate interveni doar pana la actul de sesizare a instantei, asa cum domnul avocat a iterat conditiile impacarii.

Insa, pe langa impacare mai aveti posibilitatea medierii. Medierea este o posibilitate de intelegere a partilor cu ajutorul unui mediator, fiind un proces mai complex.

Medierea poate fi folosita cu succes pana la sentinta finala, deci si in cauile de atat, Acordul de mediere (pentru infractiunile in care impacarea este posibila) producand efectul de incetare a procesului penal sub toate aspectele sale.

Acordul de mediere este rezultatul medierii, intelegerea partilor care poate fi supusa termenelor si conditiilor, spre deosebire de impacare.

Deci in cazul dumneavoastra Acordul de Mediere poate fi folosit in cursul procesului penal, impacarea fiind tardiva daca s-a citit actul de sesizare a instantei si a inceput fondul cazului,

Dupa semnarea Acordului de Mediere, persoana vatamata NU MAI POATE IN NICI UN FEL face nimic faptuitorului. Medierea punand in prim plan tocmai aceste lucruri - o intelegere totala a partilor din conflict, in vederea stingerii amiabile a conflictului, prin dialog si negocierea unei solutii de compromis la situatie, cu ajutorul si avand facilitarea mediatorului.