avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre mostenire auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre mostenire auto

Sunt mostenitoare auto si vreau sa stiu cum se poate trece autoturismul pe numele meu.Trebuie facuta inmatriculare la fel ca la orice inmatriculare,adica sa face radierea autoturismului ca la vanzare cumparare; platesc taxa de inmatriculare la primarie,taxa talon mai putin taxa de mediu,sau nu trebuie sa platesc taxa de inmatriculare la primarie.Am intrebat la politie si au zis ca trebuie sa platesc taxa de inmatriculare ,deoarece trebuie sa fac radiere de pe numele decedatului taxa pentru certicicatul de inmatriculare(talon)si ca sunt scutita decat de taxa de mediu.Dar eu stiam ca se face transcrierea pe numele mostenitorului fara acea taxa de 60 lei (dar numai stiu unde am citit acest lucru ca sa vad ce articol este din lege)
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 07:31, 24 Iunie 2014
Primul pas este dezbaterea succesiunii
Ulterior,se demareaza procedura de inregistrare pe rol fiscal si inmatriculare la politie
Mai este necesar,fisa de inmatriculare vizata la administratia fiscala, o cerere de transcriere , copie după certificatul de deces


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare autoturism de la mostenitor vossk vossk Buna ziua, Doresc sa cumpar un autoturism de la mostenitor, peste 2 saptamani cand se va incheia dezbaterea succesiunii (vanzatorul este unicul ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto edwardbuzoianu edwardbuzoianu Buna ziua, as dori sa cumpar un autoturism SH in orasul BN, dar vanzatorul cred ca are ceva probleme fiscale: el spune ca masina este pe numele lui, masina are ... (vezi toată discuția)
Transcriere autoturism dpacurari dpacurari As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru transcrierea unui autoturism in cazul in care pe talonul masinii figureaza un nume, iar impozitul la Primarie este ... (vezi toată discuția)