Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre mostenire auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre mostenire auto

Sunt mostenitoare auto si vreau sa stiu cum se poate trece autoturismul pe numele meu.Trebuie facuta inmatriculare la fel ca la orice inmatriculare,adica sa face radierea autoturismului ca la vanzare cumparare; platesc taxa de inmatriculare la primarie,taxa talon mai putin taxa de mediu,sau nu trebuie sa platesc taxa de inmatriculare la primarie.Am intrebat la politie si au zis ca trebuie sa platesc taxa de inmatriculare ,deoarece trebuie sa fac radiere de pe numele decedatului taxa pentru certicicatul de inmatriculare(talon)si ca sunt scutita decat de taxa de mediu.Dar eu stiam ca se face transcrierea pe numele mostenitorului fara acea taxa de 60 lei (dar numai stiu unde am citit acest lucru ca sa vad ce articol este din lege)
Primul pas este dezbaterea succesiunii
Ulterior,se demareaza procedura de inregistrare pe rol fiscal si inmatriculare la politie
Mai este necesar,fisa de inmatriculare vizata la administratia fiscala, o cerere de transcriere , copie după certificatul de deces