avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curs schimb valutar Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curs schimb valutar Prima Casa

Buna ziua,

Urmeaza sa achizitionez o garsoniera cu programul prima casa in lei.
Vanzatorul doreste sa primeasca suma in euro sau daca nu se poate sa platesc eu diferenta de curs valutar atunci cand el ii va scoate din cont, din cate am inteles banca ii vireaza lui direct in lei.
Cum trebuie sa procedez, conteaza cursul din antecontract sau cursul valutar din contractul de v-c?
Cum se calculeaza aceasta diferenta?
Garsoniera este in valoare de 28500 euro, ii dau avans 1500 mai raman prin banca 27.000.
Astept raspunsul vostru.

Alte discuții în legătură

Doresc să cumpăr un apartament prin prima casă, însă notarul agreat de dezvoltator pune în contract un curs euro mai mare decât al bnr. ce pot face dacă refuză să-l schimbe? Alexandra312 Alexandra312 Buna ziua! Urmeaza sa achizitionez un apartament prin programul prima casa. In antecontract, pretul imobilului este specificat in EUR, restul sumei ( ... (vezi toată discuția)
Antecontract prima casa Andreea99 Andreea99 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: Vreau sa achizitionez un apartament prin programul prima casa. M-am ... (vezi toată discuția)
Antecontract de vanzare-cumparare LoredanaP LoredanaP Buna ziua, Vreau sa cumpar o garsoniera intr-un imobil nou. Imobilul are termen de finalizare pe data de 15 septembrie 2011, iar avansul cerut este de 1500 ... (vezi toată discuția)