Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cat timp se poate contesta o decizie de sanctionare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cat timp se poate contesta o decizie de sanctionare disciplinara?

Conform art.252 C.mun.:
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

In decizia de sanctionare (avertisment scris) pe care am primit-o scrie ca se poate contesta in termen de 45 zile.

Pot considera 45 zile, ca fiind mai favorabil sau as putea risca sa fac contestatia tardiv daca nu ma incaadrez in cele 30 zile din Codul muncii?

Va multumesc frumos pentru raspuns!
"Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii."

Acela este termenul pentru contestarea in instanta a deciziei de sanctionare. Depasirea lui poate duce la respingerea contestatiei ca tardiv depusa.
Asta inseamna ca termenul comunicat pe avertisment este fals! Ok, de acord, dar asta nu se poate contesta? De ce au zis ei 45 zile?
Il puteti intreba pe angajator de ce a mentionat acel termen ? Ne este foarte greu sa se substituim gandirii acelui angajator.

Mentionarea gresita a termenului de contestare nu poate determina constatarea nulităţii absolute a deciziei de concediere.