Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire / executare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire / executare ?

Buna ziua .In conditiile in care o persoana are poprire pe salariu fiind codebitor , girant pt. o suma catre o banca , daca primeste o mostenire /imobil , bani , in acea perioada , poate fi executata si pentru bunurile dobandite in nume propriu , ca mstenitor ??
Multumesc
da, poate fi executat silit acel imobil mostenit, pentru ca raspundeti cu bunurile dvs prezente si viitoare. Chiar daca aveti o poprire pe salariu, daca nu ati incheiat cu creditorul un angajament de plata din care sa reiasa ca se limiteaza doar la executarea silita prin poprire, acesta poate oricand in cursul executarii sa ceara executare silita mobiliara/imobiliara.