Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 120 zile concediu risc maternal pana la nastere si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

120 zile concediu risc maternal pana la nastere si apoi 126 zile concediu de maternitate se poate?

Situatia este urmatoarea:
-sunt insarcinata in 5 luni, data estimata a nasterii copilului este 16.11.2014
-din 01.07.2014 - 29.07.2014 - voi fi in concediu de odihna
-este posibil ca din 30.07.2014 - 16.11.2014 - sa fiu in concediu de risc maternal daca se aproba dosarul? si apoi dupa nasterea copilului sa imi iau cele 126 zile concediu de maternitate?
Multumesc anticipat
Da, se poate proceda asa cum doriti dvs.
Pentru CCC important este efectuarea a celor 42 de zilede concediu postnatal.
Multumesc mult pentru raspuns, as mai vrea sa ma lamuriti inca un aspect:
- daca perioada de 126 zile concediu de maternitate luate dupa nasterea copilului coincide cu cu concediul de ingrijire al copilului, cum se platesc indemnizatiile aferente? se platesc amandoua in acelasi timp? sau indemnizatia de crestere a copilului se plateste dupa terminarea celor 126 zile de concediu de maternitate? Care indemnizatie este mai avantajoasa financiar?
Multumesc anticipat
1. Nu se poate cumula indemnizatia pentru concediul de maternitate cu indemnizatia pentru CCC.

2. Indemnizatia pentru CCC se acorda dupa efectuarea concediului de maternitate dar nu mai repede de a 43-a zi de la nasterea copilului.

3. Asadar alegeti:
- ori efectuati toate cele 126 de zile de conecdiu de maternitate si apoi solicitati CCC;
- ori luati certificat medical numai pentru 42 de zile de conecdiu postnatal s cu a 43-a zi solicitati CCC.

Va rog sa ma ajutati cu calculul indemnizatiei de maternitate:

1. in cazul in care voi incheia o conventie civila cu o societate comerciala din 01.07.2014 - 29.07.2014 iar concediul de maternitate (126 zile) il voi lua dupa nasterea copilului adica 16.11.2014. In concluzie voi avea doar 21 zile lucrate(din 23 lucratoare in iulie) in ultimele 6 luni anterioare concediului de maternitate, venitul brut va fi de 6500 lei, iar cel net 5047 lei.

2. in cazul veniturilor din salarii daca copilul se naste la 16.11.2014:
venit brut cu 6 luni anterioare concediului de maternitate - :mai- 956; iunie - 831; iulie- 992; august- 1020; sept-1020; oct-1167; noi-1167.
(am inteles de la dvs ca beneficiez de indemnizatia de maternitate de pe urma ambelor venituri concomitent, daca am platit contributia de concedii si indemizatii - 0,85% de fiecare parte)

M-ar ajuta mult o metoda de calcul.
Multumesc

1. Indemnizatia pentru concediu de maternitate se calculeaza astfel:

Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de maternitate (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).
Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm).
Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul de maternitate.
Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate.
De aceea indemnizatia lunara este diferita, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie).
CAS se calculeaza astfel:
Se inmulteste castigul salarial mediu brut pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, pe anul in curs, cu 35%.
Pentru anul 2014 acest castig prognozat este de 2.298 lei
Rezultatul se inmulteste cu 10,5%.

Adica:
2298 x 35% = 804 lei
778 x 10,5% = 84 lei

Deci din indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se retine numai 84 lei.
Acesti 84 lei se retin numai daca esti o luna intreaga in concediu de maternitate.

Daca intr-o luna concediul de maternitate acopera numai o fractiune de luna atunci cei 84 lei se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare care fac parte din concediul de maternitate.
Se imparte 84 la numarul de zile lucratoare din luna iar rezultatul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului de maternitate

Indemnizatia pentru concediul de maternitate NU se impoziteaza, conform art. 42 din Codul Fiscal.
Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.
Adica angajatorul calculeaza si plateste indemnizatia si apoi o recupereaza, in totalitate, de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 33. - Pentru persoana asiguratã care se aflã în douã sau mai multe situaţii prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B şi care desfãşoarã activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asiguratã conform prezentei ordonanţe de urgenţã, indemnizaţiile se calculeazã şi se plãtesc, dupã caz, de fiecare angajator.

3. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005:

Art. 72. - (1) Pentru persoana care se aflã în douã sau mai multe situaţii dintre cele prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 399/2006, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, şi care desfãşoarã activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asiguratã conform acestei ordonanţe de urgenţã, indemnizaţiile se calculeazã şi se plãtesc, dupã caz, de fiecare angajator. În aceastã situaţie primele douã exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezintã spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celãlalt/ceilalţi angajator/angajatori se prezintã cele douã exemplare în copii certificate de cãtre medicul prescriptor.

(2) Pe copiile certificate se va înscrie «Conform cu originalul» şi se va aplica ştampila unitãţii, parafa şi semnãtura medicului prescriptor, precum şi, dupã caz, parafa şi semnãtura medicului şef de secţie, în cazul concediului medical acordat la externare pentru o perioada mai mare de 7 zile.

4. In cazul dvs. unul din exemplarele de certificat medical il prezentati la CJAS.