avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Reglementari actuale privind cetatenii straini ºi ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Reglementari actuale privind cetatenii straini ºi apatrizii

Buna ziua

Imi spneti va rog, conform ultimelor modificari, cum pot strainii sau apatrizii sa dobandeasca dreptul de proprietate asupra tuturor categoriilor de terenuri?
Am citit legea dar nu am gasit nimic concret despre actele prin care acestia pot dobandi drept de proprietate asupra terenurilor.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:51, 5 Iulie 2014
Conform Legii nr. 17/2014, pot cumpăra teren agricol extravilan în țara noastră: cetățenii români, cetățenii unui stat din Uniunea Europeană, cetățenii statelor care fac parte la Acordul privind Spațiul Economic European (ASEE; cuprinde Norvegia, Liechtenstein și Islanda) sau ai Confederației Elvețiene, apatrizii cu domiciliul în România, într-un stat din UE, într-un stat din ASEE sau în Confederația Elvețiană, persoanele juridice având naționalitatea română, persoanele juridice având naționalitatea unui stat membru al UE, a statelor care sunt parte la ASEE sau a Confederației Elvețiene.

Cetățenii și persoanele juridice care aparțin unui stat membru al UE sau statelor care sunt parte la ASEE sau Confederației Elvețiene pot achiziționa teren agricol în România în condiții de reciprocitate.

In speta, actul prin care se poate dobandi un teren este contractul de vanzare -cumparare.

Mai multe detalii despre acest subiect
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie teren intravilan cetatean german diadora.74.sb diadora.74.sb Exista vreo restrictie in ceea ce priveste achizitia unui teren intravilan de 3000 m pe teritorul Romaniei de catre un cetatean strain? Exista vreo lege cre ... (vezi toată discuția)
Dreptul la proprietate in cazul renuntarii la cetatenie ada_kol ada_kol Buna ziua, Stiu ca intrebarea a mai fost pusa anterior, dar raspunsul dat de dvs. e putin neclar pt mine. M-ar interesa sa aflu ce inseamna SEE ca sa-mi dau ... (vezi toată discuția)
Sucesiune teren agricol cetatean strain stefan44 stefan44 Buna seara! In urma decesului tatalui sunt chemat la succesiunea unor terenuri agricole. Numai sunt cetatean roman,traiesc in Germania. Ce inseamna ... (vezi toată discuția)