avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... As dori sa aflu despre prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

As dori sa aflu despre prenatal

am avut prenatal si sa suprapus 11 luni si am luat decat un prenatal am inteles ca pot sa recuperez si celelalte luni pentru al doilea copil sa dori sa ma invete cineva um sa procedez
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:41, 11 Iulie 2014
1. - Prenatalul face parte din concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal).
- Concediul de maternitate poate fi lat numai de mame.

2. Cred ca dvs. vorbiti de concediul pentru cresterea copilului (CCC) pana la 1 an sau 2 ani.

3. Spuneti:
- data nasterii primului copil si pentru ce durata de CCC1 ati optat;
- data nasterii celui de al doilea copil si pentru ce durata de CCC2 ati optat.
data nasteri primului copil este24 septembrie 2006 si al celuilalt copil este 07 octombrie 2007 si nu aveam cum sa optez pentru o perioada anume pentru ca era fixa 2 ani si am luat ccc1 doi ani si ccc2 1n an pentru ca sa suprapus un an mai exact 11 luni si 2 saptamani sa dori sa aflu daca mai pot sa recuperez aceste luni
Ultima modificare: Joi, 10 Iulie 2014
epuremarius, utilizator
1. Dupa mai bine de 4 ani de la data incetarii CCC2 nu mai aveti ce sa recuperati.

2. Luati legatura cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) sa vedeti daca mai puteti rezolva ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil, pentru al doilea copil ContSters396862 ContSters396862 Buna ziua! Am fost in CCC pana pe data de 16.06.2016 - data la care primul copil a implinit 1 an si 11 luni (tatal copilului nu a optat pentru a intra si el in ... (vezi toată discuția)
Intrebare concediu de crestere a copilului PaulHorotan PaulHorotan Buna ziua Numele meu este Raluca Horotan si sunt medic rezident specialitatea radiologie si imagistica medicala. M-am angajat in 1 ianuarie 2013, iar din 19 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil r_vosy r_vosy Buna ziua! Ma numesc Ionela, am 34 de ani si va rog, daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema. Am nascut in iunie 2012 si am optat pentru 1 an de ... (vezi toată discuția)