Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... As dori sa aflu despre prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

As dori sa aflu despre prenatal

am avut prenatal si sa suprapus 11 luni si am luat decat un prenatal am inteles ca pot sa recuperez si celelalte luni pentru al doilea copil sa dori sa ma invete cineva um sa procedez
1. - Prenatalul face parte din concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal).
- Concediul de maternitate poate fi lat numai de mame.

2. Cred ca dvs. vorbiti de concediul pentru cresterea copilului (CCC) pana la 1 an sau 2 ani.

3. Spuneti:
- data nasterii primului copil si pentru ce durata de CCC1 ati optat;
- data nasterii celui de al doilea copil si pentru ce durata de CCC2 ati optat.
data nasteri primului copil este24 septembrie 2006 si al celuilalt copil este 07 octombrie 2007 si nu aveam cum sa optez pentru o perioada anume pentru ca era fixa 2 ani si am luat ccc1 doi ani si ccc2 1n an pentru ca sa suprapus un an mai exact 11 luni si 2 saptamani sa dori sa aflu daca mai pot sa recuperez aceste luni
epuremarius, utilizator
1. Dupa mai bine de 4 ani de la data incetarii CCC2 nu mai aveti ce sa recuperati.

2. Luati legatura cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) sa vedeti daca mai puteti rezolva ceva.