Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul iesire la pensie

Buna ziua ,

As dori sa aflu cand as putea sa-mi bag dosarul pentru pensie anticipata Mentionez ca din oct.1981 pana in 2001 am lucrat in gr 2. De atunci pana in prezent lucrez fara grupa.

detalii:

sex:F
nastere: 3.august.1962

Va multumesc !
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 9 luni(3 luni/an).
-O reducere cu 4 ani a varstei standard de pensionare(62 de ani si 3 luni).
Limita de varsta la 58 de ani si 3 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ai si 9 luni in care intra si perioada suplimentara la vechimea in munca,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea maxima poate fi 9%.