Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie teren din jurul casei - uzucapiune posibila?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie teren din jurul casei - uzucapiune posibila?

buna ziua, am nevoie de un sfat.

bunicii sotiei locuiesc intr-o casa de peste 20 de ani. In jurul anilor 2000 au cumparat casa de la primarie, insa nu si terenul din jur. In actul de vanzare-cumparare se specifica faptul ca terenul din jurul casei poate fi folosit iar pentru acesta s-a platit impozit in fiecare an.

s-au facut cereri periodice la primarie pentru achizitia acestui teren, fara nici un raspuns insa. tinand cont ca bunicii sotiei locuiesc acolo de mai bine de 20 de ani (lucru demonstrabil), se poate invoca uzucapiunea?

Uzucapiunea este un mod originar de dobandire a proprietatii unui bun imobil, ca efect a posesiei utile asupra acelui bun un interval de timp determinat de lege .

Art.1890 Cod civil, prevede ca regula speciala, dobandirea dreptului de proprietate prin simpla exercitare a posesiei utile timp de 30 ani, fara ca persoana care poseda sa fie tinuta a produce vreun titlu si fara sa i se poata opune reaua credinta. Singurele conditii necesare si suficiente pentru a uzucapa sunt exercitarea unei posesii utile timp de 30 ani, fie aceasta chiar si de rea credinta, si fara vreun titlu .
Prescriptia achizitiva este efectul unei posesii utile ce presupune ca posesia sa fie continua, neintrerupta, netulburata si sub nume de proprietar.

Posesia nu este utila, cat timp cel ce o invoca nu a posedat imobilul sub nume de proprietar, ci a exercitat doar un drept de folosinta si administrare asupra bunului, titularul dreptului de proprietate fiind cunoscut si inscris in cartea funciara.
Nu este foarte clar pentru mine - deci este suficient ca bunicii sa fi locuit pe acel teren (chiar daca este proprietatea primariei, platind chirie) pentru a putea cere un act de proprietate asupra lui?

Mai in detaliu, situatia e urmatoarea
- parintii sotiei au locuit in spatiul respectiv (casa plus teren) din 1975 pana in 1985 (aprox)
- bunicii s-au mutat in 1985 la acea casa, parintii primind repartizare la bloc
- in 1996 casa a fost cumparata de la primarie (cu contract), insa fara terenul aferent, pe acesta facandu-se contract de inchiriere

Concret, cazul de mai sus poate face obiectul dobandirii terenului prin uzucapiune?
Daca exista un contract de inchiriere si o plata a chiriei, nu puteti invoca faptul ca s-a folosit imobilul sub nume de proprietar!!!
Nu este operanta uzucapiunea.

Pentru ca dreptul de proprietate sa poata fi dobandit prin uzucapiunea de 30 ani trebuie sa dovediti indeplinirea cumulativa a celor doua conditii:

-posesia exercitata asupra bunului imobil sa fie utila , adica posesia trebuie sa fie continua, neintrerupta, netulburata si sub nume de proprietar;

-posesia sa fie exercitata neintrerupt timp de 30 ani, indiferent daca posesorul este de buna credinta sau rea credinta.

Potrivit art. 82 din Legea 71/2011, pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de data intrarii in vigoare a noului Cod civil, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune in vigoare la data inceperii posesiei.

Dispozitiile art. 930-934 din Noul Cod civil referitoare la uzucapiunea imobiliara se aplica numai in cazurile in care posesia a inceput dupa data intrarii in vigoare a acestuia.

Buna ziua,

Care sunt mai exact documentele care sa ateste:

-posesia exercitata asupra bunului imobil sa fie utila , adica posesia trebuie sa fie continua, neintrerupta, netulburata si sub nume de proprietar

-posesia sa fie exercitata neintrerupt timp de 30 ani, indiferent daca posesorul este de buna credinta sau rea credinta.

Daca un imobil este detinut de aproximativ 40 de ani dar Istoricul de rol atesta plata impozitului de catre cel care il detine doar din 1992, se va accepta uzucapiunea in urma prezentarii altor documente (decalratii amrtori, declararie a proprietarului de drept ca renunta la dreptul d eproprietate si recunoastra folosinta neintrerupta a celor care locuiesc acolo de 40 de ani...)?

Stoica Ioana a scris:

Nu este operanta uzucapiunea.

Pentru ca dreptul de proprietate sa poata fi dobandit prin uzucapiunea de 30 ani trebuie sa dovediti indeplinirea cumulativa a celor doua conditii:

-posesia exercitata asupra bunului imobil sa fie utila , adica posesia trebuie sa fie continua, neintrerupta, netulburata si sub nume de proprietar;

-posesia sa fie exercitata neintrerupt timp de 30 ani, indiferent daca posesorul este de buna credinta sau rea credinta.

Potrivit art. 82 din Legea 71/2011, pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de data intrarii in vigoare a noului Cod civil, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune in vigoare la data inceperii posesiei.

Dispozitiile art. 930-934 din Noul Cod civil referitoare la uzucapiunea imobiliara se aplica numai in cazurile in care posesia a inceput dupa data intrarii in vigoare a acestuia.