Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil minor luat de tata de langa mama pe nedrept!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil minor luat de tata de langa mama pe nedrept!

Buna ziua! Am fost casatorita 13 ani, insa de la inceputul casatoriei au existat probleme. Am trait alaturi de el numai in certuri, batai si amenintari, iar pe langa toate astea ma insela fara nicio jena, eu neavand sprijin de la nimeni, pt ca el m'a indepartat de toti prin diferite metode. trecand peste toate astea, am tot dat sanse casniciei crezand ca se va schimba, si dupa cativa ani de la casnicie ni s'a oferit sansa sa plecam in afara tarii. Chiar si plecati fiind, nu s'a schimbat nimic in viata noastra, el continuind cu aceleasi obiceiuri rele. Am nascut un copilas dar nici lucrul asta minunat nu a adus nicio schimbare, si dupa 3 ani de la nasterea copilului, impreuna am hotarat sa divortam. Eu mi'am gasit alta locuinta, unde m'am mutat cu copilasul si cu fata care avea grija de el cat timp eram plecata la servici, iar el a ramas in vechea locuinta. Am mers impreuna in Romania la notar, si am depus actele pentru divort, el fiind de acord ca, minorul sa ramana la mine, iar el sa'l viziteze in ultimul weekend al fiecarei luni, si atunci in prezenta mamei. Insa eu cred ca am facut o greseala, si ii dadeam copilul in fiecare saptamana cate 2 zile acasa la el, pt ca mititelul se bucura mult, iar el profitand de lucrul asta, cu o luna inainte de termenul semnarii divortului, avand trebuinta la servici de pasaportul copilului, si avandu'l si pe micut la el, a profitat de moment si a fugit cu el in Romania. A lasat copilul la mama lui si s'a intors inapoi, si a inceput sa ma urmareasca si sa ma ameninte cu moartea, si ca nu'mi va mai da copilul niciodata sa'l vad, sau nici macar sa vorbesc cu el la telefon. A mai stat putin aici si apoi a plecat definitiv in tara, si a continuat sa ma ameninte cu vorbe grele, cum ca, de nu ma voi intoarce la el, va omori copilul si apoi se va sinucide si el. Nu am rezistat mult fara copilas, si la sfatul unui avocat am acceptat sa stau cu ei in casa, cu scopul de a gasi pasaportul minorului, si de a ma intoarce cu el aici. Dar cum m'au prins in casa lor, m'au tinut ca si sechestrata timp de 3 saptamani, urmarindu'ma pas cu pas si amenintandu'ma ca la cea mai mica miscare ma va ucide si pe mine si pe copil, si apoi va urma si el. In tot acest timp nu am putut sa iau legatura cu nimeni, pt ca eram in permanenta supravegheata si controlata, dar toate astea nu le pot dovedi, pt ca nu am martori. Nu am reusit sa gasesc pasaportul minorului, si dupa 3 saptamani de chin nu am mai putut rezista presiunii, si cu greu am reusit sa fug de acolo pe timp de noapte, dar fara copil. De atunci m'a rupt definitiv de copil si nu mai pot sa mai iau legatura cu el sub nicio forma. Stiu ca, copilul este neingrijit si nesupravegheat, el fiind sofer pe tir si lipseste cate 2-3 saptamani de acasa. Fac o paranteza mica, si vreau sa spun ceva uimitor: aici am lucrat impreuna la aceiasi firma, si aproape toti colegii nostri stiau de actiunile din viata lui, dar nimeni nu'mi spunea nimic." Acum dupa ce a plecat de aici, unul dintre colegi mi'a zis un lucru uimitor pe care il facuse el, si anume ca era foarte suparat, pt ca in urma cu un an vrand sa scape de mine, a angajat un detectiv particular sa ma urmareasca, chipurile cum ca eu am pe altcineva, si a platit o multime de bani degeaba neafland nimic...'' Simt ca nu mai pot trai fara copil, si vreau sa plec de aici in tara dar nu stiu cum sa procedez sa'mi iau copilasul... Eu in tara voi fi ajutata de o familie de prieteni foarte buni, sa fiu domiciliata la ei dar in alt judet mult mai departe de el. Va rog mult, sfatuiti'ma cum este mai bine sa procedez, si de ce este nevoie ca sa'l pot scoate pe micut de acolo...?
alexia30, utilizator
Cum cat timp a plecat el in Romania cu copilul ?
Ati inceput sa greseti din acel moment. Nu ati alertat autoritatile acolo, nu ati depus actiune in instanta acolo pt inapoierea copilului.
Ajunsa in Romania, nu ati inceput nicio actiune aici in Romania, ci v-ati mutat la le sa cautati pasaportul.. chiar, oare ce credeati ca faceti cu el? Nu puteati iesi din Romania cu copilul fara acordul tatalui, nu conteaza ca avea copilul pasaport. Apoi tot o greseala, ati plecat fara copil.
Bun, ce aveti de facut de acum incolo e sa inaintati divortul, sa cereti sa exercitati singura autoritatea parinteasca daca aveti motive temeinice pt asta, sa cereti ca locuinta copilului sa fie stabilita la dvs in Romania sau in strinatate daca acolo vreti sa va stabiliti, sa cereti pensie pt copil..
Problema la dvs sunt probele..
Ce ati scris dvs in mesaj e varianta dvs, iar tatal poate veni cu urmatoarea varianta : ca a vrut sa aiba familia aproape de el, ca a facut un efort sa va aduca in strainatate, ca desi nu exista un motiv dvs ati vrut sa plecati, v-ati mutat din acea casa, i-ati dat copilul si pasaportul spunad ca nu va intereseaza de ei, ca pot pleca dvs ramanand in strainatate. Neavan ce face acolo si dand de greu, v-ati dus in Romania, el tinand la familie si vrand ca micutul sa creasca cu mama v-a primit, insa dupa numai 3 saptamani miseleste ati plecat noapte din casa si v-ati intors in strainatate.
E, cum dovediti dvs realitatea ? Cum dovediti ca v-a amenintat ?
Cum sa ziceti ca v-a amenintat cu moartea si ca va omoara copilul daca dvs nici plangere nu ati facut, erati la ei sechestrata nu ati tipat dupa ajutor, nu ati chemat politia.. cum sa va creada instanta daca nu aveti martori, nu ati inregistrat nimic si nici actiunile dvs nu sugereaza ca v-ati temut de el ?
Aveti mare nevoie de avocat.
Acum unde sunteti, in Romania sau in strainatate ?

Acum sunt tot in afara tarii, peste putin timp voi pleca in Romania. Am martori pe cumnatul meu, mama si 2 dintre surorile mele, carora le spunea ca ma va omori si pe mine si pe copil...
Imediat cum a fugit cu copilul in Romania, am mers la politie si am depus plangere, dar autoritatile de aici nu s'au implicat, deoarece copilul era domiciliat si in Romania..
gi-jane2, moderator
[editat]

Trebuie sa deschideti proces.
Problema este ca trebuie dati in judecata si bunicii paterni dupa cum vad eu lucrurile.
Parintii au prima sansa in caz de proces.
Daca aveti locuinta si acte puteti obtine copilul dar va fi complicat...
gi-jane2, moderator
Pe timpul casniciei am construit o casa, care este trecuta pe numele mamei lui, din cauza ca el are multe credite neplatite pe la banci, si lucrul asta pe mine ma dezavantajeaza foarte mult...
Da, foarte mult.
Va trebui sa timbrati ca sa va judecati si sa obtineti bani daca veti dovedi.
Mie imi pare ca va trebui sa va judecati cu proprietarul si nu cu sotul.