avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate cu 4 mostenitori- unul nu doreste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate cu 4 mostenitori- unul nu doreste vanzarea

As dori sa stiu daca intr.-un titlu de proprietate sunt patru mostenitori : se poate vinde proprietatea daca unul din ei un vrea acest lucru si un semneaza vanzarea?
Buna ziua,
S-a dezbatut succesiunea? se stiu cotele parti ideale? Daca da,se poate solicita iesirea din indiviziune si fiecare dintre mostenitori face ce vrea cu partea sa.
Daca nu, atunci dezbateti succesiunea si va rezolvati problema.
Nimeni nu poate fi obligat sa-si instraineze bunul sau.
Dupa dezbaterea succesiunii, cota-parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi transmisa catre un succesibil, cu titlu oneros sau cu titlu gratuit.

Transmiusiune dreptului de proprietate poate avea loc chiar daca nu este sistata starea de indiviziune prin partaj.

Dezbaterea succesorala, operatiune finalizata prin emiterea certificatului de mostenitor, care reprezinta titlu de proprietate, poate avea loc chiar daca o persoana nu este prezenta .( va exista o terta persoana, in calitate de mandatar, care sa reprezinte interesele coeredelui , conform procurii speciale ).

Instrainarea bunului indiviz, in materalitatea sa, poate fi facuta numai daca exista acordul de vointa al tuturor coproprietarilor, respectand regula unanimitatii.
( cota-parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, prin act autentic, existand acordul de vointa al proprietarului ).


Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cota ideala din mostenire caradis caradis Buna ziua. Daca cumpar cota ideala dintr-o mostenire inainte de partajul succesoral , pot participa in proces in locul celui care a vandut. (vezi toată discuția)
Obligare succesiune MihaiM17 MihaiM17 Pe un titlu de proprietate al unui teren sunt 4 proprietariin cote egale : A, B, C, D. Proprietarul D a decedat in urma cu 10 ani si mostenitorii sai E si F au ... (vezi toată discuția)
Succesiune mariavoicu mariavoicu suntem 3 frati in viata ,parintii au murit acum 30 de ani,eu locuesc in casa parinteasca ,la care in timp am facut numeroase modificari,am platit impozit pe ... (vezi toată discuția)