Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

ce se intampla daca una din parti nu se prezinta la prima infatisare de divort?
Daca nu se prez paratul se acorda un nou termen daca nu se prez reclamantul se respinge actiune ca nesustinuta ...actiunea de divort este o actiune personala si reclamntul trebuie sa fie prezent la fiecare termen ,doar in conditii speciale poate lipsa si atunci cu un mandatar in sensul de al reprezenta ...
Se va amana cauza si se va da un nou termen ,cel mai probabil.
cred ca va referiti la parat. Se va amana, insa cand se va constata ca procedura de citare a fost indeplinita, procesul se va judeca in lipsa. Puteti obtine un pic de timp, insa de divortat veti divorta.
Mai util e sa va prezentati si sa va aparati daca tot nu vreti sa divortati.