Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Dovedirea interesului legitim, conform OUG 51 din 2014
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Dovedirea interesului legitim, conform OUG 51 din 2014

Cum dovedesc interesul legitim, asa cum este mentionat in oug 51/2014 privind modificarea OUG 34/2006?
Mentionez ca la o procedura de achizitie publica, am fost clasati pe locul 1, s-a contestat, in urma studierii documentatiei de catre contestator s-a constatat ca subscrisa a omis un articol, care reprezinta 0,03% din valoarea ofertei subscrisei.CNSC a dispus clarificarea acestui art, daca se poate incadra la prevederile art, 79 alin. 2 don HG 925.Autoritatea contractanta a solicitat clarificari, subscrisa, in urma verificarii documentatiei, a constatat omiterea respectivului articol,asumandu-si, totodata, executarea respectivului articol din fondurile proprii si, implicit nemodificarea ofertei financiare.
A.C ne-a desemnat din nou castigatori, s-a contestat din nou, CNSC a respins contestatia, s-a atacat la curtea de apel, nu s-a primit inca sentinta, insa s-a dispus obligarea autoritatii contractante la reevaluarea ofertelor SC X si SC Y. cu respectarea dispoz. art. 36 alin. 2 lit.” a” din H.G. nr. 925/2006.
In urma reevaluarii oferta ne-a fost respinsa pt. nerespectarea prevederilor art. 170 din OUG34/2006, oferta fiind respinsa conform prevederilor art. 36 alin. 2, coroborat cu art. 81/HG 925

Vrem sa o contestam, insa nu stiu cum sa fac dovada interesului legitim!!
M-ar ajuta price parere!
Multumesc
Avand in vedere ca OUG51/2014 este foarte de curand intrata in vigoare, cred ca ar trebui sa va raportati la legislatia de atunci in vigoare. Daca vi s-a si respins oferta, inseamna ca autoritatea contractanta si-a dat seama ca a gresit undeva, si daca a demonstrat o data , sansele dumneavoastra de a castiga se reduc substantial.
COSMIC 2078, Consilier juridic