Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somajul tehnic si concedierea colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somajul tehnic si concedierea colectiva

Ce se intampla daca dupa perioada in care angajatorul decide ca toti angajatii sa se afle in somaj tehnic (trei luni), angajatorul ia decizia ca toti angajatii sa fie concediati (deci concediere colectiva)? Este angajatorul obligat sa returneze contravaloarea sumelor pentru care a fost scutit la plata in perioada somajului tehnic (cas, somaj etc.)?
Consider ca nu este obligat sa returneze banii pentru care a fost scutit de plata lor in perioada de intrerupere a activitatii (somaj tehnic).