Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lg. 40/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lg. 40/2011

Ce acte aditionale trebuie sa facem?

Conform art. 17 alin. 2, lit. d1, vom introdice in contract criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile in cadrul firmei - facem act aditional pentru angajatii vechi si modificam modelul cadru al c.i.m. /CCM/ROI

S-au mai adaugat cate un pct.la drepturile si obligatiile salariatului si la drepturile angajatorului- facem act aditional pentru angajatii vechi si modificam modelul cadru al c.i.m. /CCM/ROI.

Modificam perioada de preaviz - facem act aditional pentru angajatii vechi.

Mai respectam salariul minim stabilit prin CCM la nivel de ramura?

La titlul VIII - Contractele colective de munca - instituie obligatia negocierii la nivelul unitatii, pentru cei care au peste 20 angajati. Toate art. care prevedeau obligatia respectarii contractelor la nivel de ramura , in sensul ca nu se puteau prevede in CCM la nivelul unitatii drepturi la nivel inferior, au fost abrogate.
Inteleg ca nu mai trebuie sa respectam dispozitiile prevederilor CCM de ramura.
multumim namiru pentru informatii..
cam multe acte aditionale ar trebui sa facem uni:D
namiru a scris:

Ce acte aditionale trebuie sa facem?

.....
Modificam perioada de preaviz - facem act aditional pentru angajatii vechi.

Mai respectam salariul minim stabilit prin CCM la nivel de ramura?

....

1. Nu scrie nicaieri ca durata preavizului trebuie sa fie cea prevazuta de Codul Muncii (de fapt, art.79 prevede durata maxima a previzului in cazul demisiei) ... prin urmare, nu este necesar sa se modifice termenul de preaviz in cazul demisiei intrucat termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile .
Legea instituie durata maxima a acestuia, asadar partile pot negocia o durata mai mica a preavizului ...

2. Da, pentru angajatorii care au aderat la un CCM la nivel de ramura de activitate este obligatorie respectarea dispozitiilor acestora.

Conform art. 17 alin. 2, lit. d1, vom introdice in contract criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile in cadrul firmei - facem act aditional pentru angajatii vechi si modificam modelul cadru al c.i.m. /CCM/ROI

S-au mai adaugat cate un pct.la drepturile si obligatiile salariatului si la drepturile angajatorului- facem act aditional pentru angajatii vechi si modificam modelul cadru al c.i.m. /CCM/ROI.

Pt vechii angajati nu trebuie sa faci act aditional la contract, aceste noi prevederi le poti cuprinde in regulamentul intern
Ce inseamna care au aderat la un CCM la nivel de ramura? Cei care nu au aderat inseamna ca nu mai au aceasta obligativitate de a respecta, prin simplu fapt ca, codul CAEN reprezinta activitatea respectiva....
namiru a scris:

Ce inseamna care au aderat la un CCM la nivel de ramura? Cei care nu au aderat inseamna ca nu mai au aceasta obligativitate de a respecta, prin simplu fapt ca, codul CAEN reprezinta activitatea respectiva....

Era vorba despre angajatorii carora li se aplica prevederile unui astfel de ccm ...