Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditiile in care poti exercita un contract de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditiile in care poti exercita un contract de munca daca ai PFA

Buna ziua! va rog sa ma ajutati sa elucidez problema aceasta deoarece sunt mii de pareri...intrebarea este:
Pot sa fiu angajata la o firma pe postul de consilier juridic, durata timpului de lucru fiind de 8 ore pe zi, iar in acelasi timp sunt si PFA avand un contract de colaborare cu o alta firma, durata timpului de lucru fiind tot de 8 ore pe zi? Este legal? Daca nu ce trebuie sa fac?
Va multumesc!
Nelegalitatea consta in contractul de colaborare care prevede durata timpului de munca. Activitatea in baza acestui contract poate fi recalificata ca activitate dependenta , fapt care ar atrage raspunderea juridica a partilor .

Potrivit art.17 alin.3 din OUG 44/2008, o persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel pentru care PFA este autorizata.
pentru mine este mai avantajos contractul de colaborare.
ar putea sa imi schimbe la firma unde sunt angajata durata timpului de lucru de la 8 ore la 4 ore? sau 2 ore?
asa ar fi legal?
In general,un contract de colaborare nu are cum sa cuprinda durata timpului de munca. un astfel de contract nu ar trebui sa contina notiuni legate de relatiile de munca supuse legislatiei muncii.