Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Prima de concediu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Prima de concediu

Este adevarat ce se zvoneste cum ca se pot acorda din nou primele de vacanta? Daca da de cand si conform carui act normativ, sa facem si noi cerere:)Multumesc!
Este adevarat ca suma pe care o poate solicita functionarul public ca prema de vacanta este de 5000 lei? In ce conditii poate fi alocata?
In Monitorul Oficial nr. 496/03.07.2014 a fost publicată Legea 94/2014 pentru aprobarea OUG 8/2009 privind acordarea tichetelor de vacanţă , care prevede printre altele :
- noţiunea de „tichete de vacanţă” se înlocuieşte cu „vouchere de vacanţă”.
- angajatul care beneficiază de vouchere de vacanţă nu mai beneficiază de prima de vacanţă în cursul anului fiscal sau de bilete de odihnă, acordate potrivit Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Multumesc! Se mai putea acorda in 2012-2013-2014 prima de vacanta si noi nu stim?:O Adica putem opta fie pentru prima fie pentru vouchere?
Nu se poate opta intre cele doua.
Dar vom primi vouchere obligatoriu sau se lasa din nou la latitudinea primarilor, unii mai mult iar altii mai putin in functie de cum te afli in gratiile edilului?