avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract aditional fara data
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract aditional fara data

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
Cit de valabil este un contract aditional care nu are data, fiind semnat de ambele parti? Cit de importanta este data intr-un contract semnat de ambele parti?

Care este legea care se aplica in cazul contractelor intre doua parti?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 20:40, 15 Iulie 2014
gabriella222 a scris:
Cit de valabil este un contract aditional care nu are data, fiind semnat de ambele parti? Cit de importanta este data intr-un contract semnat de ambele parti?

Depinde de contract, depinde de clauze samd. Insa mai important decat data semnarii actului, este data de la care produce efecte continutul contractului, cu alte cuvinte cititi ce scrie in hartia respectiva.



gabriella222 a scris:
Care este legea care se aplica in cazul contractelor intre doua parti?

pacta sunt servanda
Pacta Sunt Servanda Law & Legal Definition
Pacta sunt servanda is a latin term which means agreements must be kept. It is the principle in international law which says that international treaties should be upheld by all the signatories. The rule of pacta sunt servanda is based upon the principle of good faith. The basis of good faith indicates that a party to the treaty cannot invoke provisions of its domestic law as a justification for a failure to perform. The only limit to pacta sunt servanda is the peremptory norms of general international law known as “jus cogens” which means compelling law.


Se pare ca Pacta Sunt Servanta se foloseste mai mult in International law.
Exista vreo lege romaneasca care sa defineasca contractul si sa specifice
care sunt cerintele unui contract (general,. nu un conmtract specific)?
Multumesc
Nu doamna, mergeti prea departe si va complicati (goagle e bun, dar este o arma cu doua taisuri). Cautati traducerea adagiului latinesc in art.1270 (si dupa gust eventual coroborat cu art.1280) din Codul civil romanesc. Ok? Bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Affidavit Adrro84 Adrro84 Buna ziua, Am observat ca pt casatoria cu un cetatean american in Romania e nevoie de affidavit, ce se poate obtine de la ambasada SUA in Romania. Numai ca ... (vezi toată discuția)
Non circumvention and non disclsure working agreement MARIKO9 MARIKO9 Am un contract intitulat NON CIRCUMVENTION AND NON DISCLSURE WORKING AGREEMENT, as vrea sa stiu care e echivalentul in legislatia romaneasca si ce presupune un ... (vezi toată discuția)