avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Va rog sa-mi comunicati care sunt modalitatiile de rezolvare pentru urmatoarea speta.
Doi soti doresc sa divorteze si au impreuna un apartamet (luat cu credit de la banca , mai este de platit la credit cca.10 ani ) si o masina.

Multumesc pentru raspuns ,
Daca sotii se inteleg pot divorta prin acord si sa faca un partaj voluntar la notar.
In cazul in care nu va intelegeti trebuie sa formulati o actiune in instanta.
divortul se poate face si pe calea medierii, cu costuri mai reduse . Daca partile se inteleg se pot duce la un mediator si se va face un acord de mediere prin care se inteleg , concret ce se intampla cu apartamentul, cu masina etc. Costurile pentru o mediere pot fi cu 50 % mai mici decat in cadrul unui proces sau unui partaj la notar. In cazul in care nu se inteleg se va apela la instanta de judecata care va decide cine si cat are parte din bunurile respective.
Nu adaug la ceea ce a spus deja dl. avocat Canciu, ci doar va atrag atentia asupra unui aspect important, privind contractul de credit asumat de ambii fosti soti, din perspectiva ajungerii la o intelegere amiabila prin mediere, privind partajul bunurilor comune
Chiar daca sotii ajung la un acord in privinta asumarii obligatiilor contractuale, trebuie sa stiti ca si banca trebuie sa fie de acord cu intelegerea dvs. in aceasta privinta.
Banca poate accepta preluarea integrala a contractului de credit in urmatoarele conditii:
- fostul sotul care ramane cu apartamentul are venituri indestulatoare pentru a putea achita creditul
- in locul sotului care a primit sulta, sotul care isi asuma intregul credit propune un alt girant care intruneste conditiile de scoring ale respectivei banci
- se vinde imobilul, urmand ca dupa ce banca acopera creditul (inclusiv, dobanzi si alte cheltuieli ocazionate de vanzare) sa imparta suma ramasa intre fosti soti, conform intelegerii amiabile dintre ei.


Apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei , prin contract de vanzare-cumparare.



Asadar, bunul face parte din comunitatea matrimoniala, este bun comun.( proprietate devalmasa a sotilor ).

Proprietatea devalmasa se caracterizeaza prin faptul ca niciunul dintre copartasi nu are individualizata cota-parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.



In urma impartelii (realizata pe cale notariala , prin buna invoiala ) sau in fata instantei de judecata, cota -parte ideala , abastracta, matematica poate fi instrainata, cu titlu gratuit sau cu titlu oneros.

Bunul indiviz nu poate fi instrainat fara a exista acordul de vointa al ambilor soti.


Nici macar cota-parte din dreptul de proprietate nu este individualizata.


Asadar, ori sistati starea de indivizune pe cale notariala , prin partaj conventional, ori va adresati instantei de judecata, in vederea instrainarii bunului indiviz.

Instanta de judecata va avea in vedere, pentru imparteala, modalitatea de dobandire a bunului imobil.



In probatiune vor fi administrate inscrisuri, interogatoriu , proba testimoniala cu doi martori si expertiza tehnica de specialitate.

Partajul se poate finaliza cu atribuirea bunulu unuia dintre soti, celalat fiind obligat sa plateasca sulta.

De asemenea, se poate ajunge si la instrainarea imobilului.



Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate sa scada cota mea de partaj daca eu nu mai locuiesc in imobilul bun comun? Nellviva Nellviva Buna ziua ! Am divortat si m-am mutat din casa pentru siguranta mea, dar nu am inceput partajul deoarece eu nu am inca suficienti bani (este o casa ... (vezi toată discuția)
Partaj mihaela11_teo mihaela11_teo Buna ziua,am divortat de 7 ani si avem in comun un apartament cu 2 camere si un copil major.Dupa divort nu am facut partajul iar eu m-am recasatorit. Eu mai ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! - divort fara partaj, cedare cota copilului nadia22 nadia22 daca parintii mei au divortat fara partaj.cum pot intra in posesia apartamentului daca unul din parinti doreste asta (vezi toată discuția)