Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornarea unei facturi de anul trecut
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornarea unei facturi de anul trecut

Am emis o factura anul trecut care nu mi s-a platit
Beneficiarul doreste sa stornez factura de anul trecut si sa fac alta
anul acesta cu o alta valoare mai mare pentru a cuprinde lucrarile
suplimentare efectuate. Pentru factura de anul trecut am achitat TVA
si impozit
Se storneza factura cea veche,si se inregistreaza factura cea noua,TVA -ul se compenseaza la fel si impozitul pe profit,si daca spuneti ca valoarea noii facturi va fi mai mare,atunci se va plati diferenta de TVA si diferenta de impozit pe profit(acest lucru in cazul in care tva colectat este mai mare decat tva deductibil sau daca nu aveti TVA de recuperat; iar referitor la impozitul pe profit,daca nu sunteti pe pierdere ,se va plati implicit diferenta).Succes!
Prin stornare, cred ca incalcati un principiu fundamental al contabilitatii, mentionat si in referential ordin 3055, daca pe acesta il aplicati (dar si alte principii si reglementari):

36 -
(1) Elementele prezentate în situaţiile financiare anuale se evaluează în conformitate cu principiile contabile generale prevăzute în prezenta secţiune, conform contabilităţii de angajamente. Astfel, efectele tranzacţiilor şi ale altor evenimente sunt recunoscute atunci când tranzacţiile şi evenimentele se produc (şi nu pe măsură ce numerarul sau echivalentul său este încasat sau plătit) şi sunt înregistrate în contabilitate şi raportate în situaţiile financiare ale perioadelor aferente.
(2) Veniturile şi cheltuielile care rezultă direct şi concomitent din aceeaşi tranzacţie sunt recunoscute simultan în contabilitate, prin asocierea directă între cheltuielile şi veniturile aferente, cu evidenţierea distinctă a acestor venituri şi cheltuieli.
(3) Principiul contabilităţii de angajamente se aplică inclusiv la recunoaşterea dobânzii aferente perioadei, indiferent de scadenţa acesteia.

Deci d-voastra in 2013 ati considerat venitul ca apartinand acelui an, s-au aprobat situatiile financiare anuale, s-a efectuat inventarierea, s-au confruntat solduri, iar acum vreti sa stornati acel venit. Nu este posibil. Mai ales ca e vorba de lucrari, adica servicii.

Alte reglementari din Ordin 3055/2009:

(1^1) Veniturile sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere atunci când se poate evalua în mod credibil o creştere a beneficiilor economice viitoare legate de creşterea valorii unui activ sau de scăderea valorii unei datorii. Recunoaşterea veniturilor se realizează simultan cu recunoaşterea creşterii de active sau reducerii datoriilor (de exemplu, creşterea netă a activelor, rezultată din vânzarea produselor sau serviciilor, ori descreşterea datoriilor ca rezultat al anulării unei datorii). Cheltuielile sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere atunci când se poate evalua în mod credibil o diminuare a beneficiilor economice viitoare legate de o diminuare a valorii unui activ sau de o creştere a valorii unei datorii. Recunoaşterea cheltuielilor are loc simultan cu recunoaşterea creşterii valorii datoriilor sau reducerii valorii activelor (de exemplu, drepturile salariale angajate sau amortizarea echipamentelor).
....

42 - Principiul independenţei exerciţiului. Trebuie să se ţină cont de veniturile şi cheltuielile aferente exerciţiului financiar, indiferent de data încasării veniturilor sau data plăţii cheltuielilor.
Astfel, se vor evidenţia în conturile de venituri şi creanţele pentru care nu a fost întocmită încă factura (contul 418 "Clienţi - facturi de întocmit"), respectiv în conturile de cheltuieli sau bunuri, datoriile pentru care nu s-a primit încă factura (contul 408 "Furnizori - facturi nesosite"). În toate cazurile, înregistrarea în aceste conturi se efectuează pe baza documentelor care atestă livrarea bunurilor, respectiv prestarea serviciilor (de exemplu, avize de însoţire a mărfii, situaţii de lucrări etc.)

Creanţele faţă de clienţii pentru care, până la finele lunii, nu au fost întocmite facturile se evidenţiază distinct în contabilitate (contul 418 "Clienţi - facturi de întocmit"), pe baza documentelor care atestă livrarea bunurilor, respectiv prestarea serviciilor.

.....

Venituri din prestarea de servicii
259 -
(1) Veniturile din prestări de servicii se înregistrează în contabilitate pe măsura efectuării acestora. Prestarea de servicii cuprinde inclusiv executarea de lucrări şi orice alte operaţiuni care nu pot fi considerate livrări de bunuri.
(2) Stadiul de execuţie al lucrării se determină pe bază de situaţii de lucrări care însoţesc facturile, procese-verbale de recepţie sau alte documente care atestă stadiul realizării şi recepţia serviciilor prestate.
(3) În cazul lucrărilor de construcţii, recunoaşterea veniturilor se face pe baza actului de recepţie semnat de beneficiar, prin care se certifică faptul că executantul şi-a îndeplinit obligaţiile în conformitate cu prevederile contractului şi ale documentaţiei de execuţie.
(4) Contravaloarea lucrărilor nerecepţionate de beneficiar până la sfârşitul perioadei se evidenţiază la cost, în contul 332 "Servicii în curs de execuţie", pe seama contului 712 "Venituri aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie".

Sau poate nu am inteles eu ce doriti exact sa faceti.
Ioan Petru Butariu, Contabil