Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am primit o amenda, dar la fisc este alta (deja s-a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am primit o amenda, dar la fisc este alta (deja s-a emis somatia de executare)

In zilele de 28 si 29 iulie 2010 am fost avertizat de catre Garda Nationala de Mediu, Comisariatul Regional Galati, pentru ca am campat si am intrat cu masina pe plaja Corbu (langa Navodari); au facut poze si mi-au luat datele (fiind insotiti de jandarmi).
In data de 18.08.2010 am primit o recomandata (cu o amenda), pentru care, fara sa-mi dau seama de unde este, am semnat-o. Amenda este din data de 29.07.2010 in valoare de 1400ron si scrie ca in data de 29.07.2010 am fost pe plaja cu cortul si masina, si face referire ca am mai fost pe plaja si in data de 28.07.2010 cand am fost doar "sanctionat si avertizat". La semnatura scrie ca am refuzat sa semnez.
Dupa ceva timp imi apare la fisc ca fiind inregistrat cu o amenda de 1200ron. Am solicitat copie dupa acea amenda si am constatat ca este O ALTA AMENDA, dar care are atasata confirmarea de primire de la prima! Amenda aceasta este in valoare de 1200ron, din data de 02.08.2010 in care scrie ca am fost in data de 28.07.2010 pe plaja Corbu cu cortul si cu masina si faptul a fost "consemnat si in NC 613/28.07.2010". La semnatura scrie ca nu am fost de fata!
Cele 2 amenzi sunt intocmite de 2 persoane diferite, dar acelasi martor le semneaza pe ambele.
Mici observatii in amenda de 1200ron:
- la martor lipseste data la care i s-a eliberat cartea de identitate
- desi la semnatura scrie ca nu am fost de fata, scrie la obiectiunile mele ceea ce le-am zis eu celor de la mediu, ca se iau aiurea de cei care stau cu cortul pe plaja cat timp combinatul de la Petromidia polueaza mult mai mult (chiar intr-o zi mi-a fost teama sa intru in apa la cati pesti morti am vazut).

Acum, in data de 24.06.2014 am primit o somatie ca s-a inceput executarea silita pentru plata amenzii de 1200ron.

Stiu ca probabil unii ar zice ca asa imi trebuie, daca intru cu masina pe plaja (desi ar fi trebuit sa o las la cel putin 500m de plaja, ca altfel nu se putea in acea zona), dar, cum nu ma cunoasteti, nu aveti de unde sa stiti ca de fapt sunt mai ecologic decat muuuulti altii.

Deci, crede cineva ca pot scapa de aceasta amenda?

Multumesc anticipat.
Eu nu cred ca puteti scapa de niciuna dintre amenzi.
Buna ziua,
Dupa cum ati observat contestarea in instanta a unor astfel de amenzi se poate face intr-un termen clar, stabilit de lege, de la data comunicarii.
daca aceasta contestare nu s-a facut la timp acum puteti doar sa contestati somatiile.
Nu stiu ce sanse aveti.
Multumesc, dar se pare ca nu ati inteles toata "istoria" mea, eu AM DOUA amenzi, dar de platit sunt obligat doar la UNA! Deci de una din ele (cea pe care o am acasa in original) nu-mi pun problema de a scapa.Pe aceea oficial eu nu am primit-o. Aici e ciudatenia, ca cei de la mediu mi-au trimis o amenda, dar s-au folosit de biletul de primire de la posta ca sa zica ca am primit o alta amenda.
In plus in amenda primita acasa scrie ca in data de 28.07.2010 eu am fost doar "sanctionat si avertizat", cand de fapt cealalta amenda se refera la aceeasi data.
E posibil ca cineva care, in mod oficial, initial, a fost sanctionat si avertizat, sa primeasca totusi amenda pentru aceeasi fapta?

@ Av. Gabriel Klein Kiritescu

Imi puteti explica cum pot contesta somatiile! Somatiile vin de la fisc, pentru ei treaba este clara, eu contest doar procedura celor de la mediu. As putea zice ca e chiar un uz de fals!

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Din ce pot intelege eu [e forum, situatia dvs. este asa:

1. In 28 s-a emis un PV de sanctionare, in lipsa dvs., pentru fapta respectiva, comisa in data de 28. Stim de la dvs. ca nu ati fost de fata la intocmirea PV. Ati aflta de acesta (1) odata cu PV din ziua de 29 - a doua zi, prin mentiunea ca ati fost "sanctionat si avertizat" si (2) pentru ca s-a inceput executarea dvs. silita pentru acesta. Amenda este de 1200.
Nu ne-ati spus daca intr-adevar ati fost pe plaja in ziua respectiva, si nici daca ati avut discutii cu agentii atunci, in 28.
Sustineti dvs. ca acest PV nu l-ati primit niciodata.
Pentru acesta doriti sa contestati considerand ca ... (n-am inteles prea bine de ce):
- nu e corect sa vi se emita doua amenzi pentru aceeasi fapta - Raspunsul meu: ba da, chiar si mai multe in aceeasi zi, toate cu amenda
- pentru prima fapta trebuia sa primit avertisment. Poate, mentiunea de pe al doilea PV asa indcia, insa cuvantul "sanctionat" include si amenda, nu-i musai avertisment.
- nu vi s-a comunicat. Aici ar fi cel mai plauzibil motiv de contestatie, insa din pacate procesele verbale de amenda se pot intocmi si in lipsa si se comunica prin posta. Se intampla destul de des ca plicul / PV sa dispara din cutia postala, ori chiar sa se comunice prin afisare pe usa imoblilului, si altcineva din imobil sa il fi luat. Aici ar trebui investigat.
Oricum, termenul in care puteti contesta un PV curge de la data comunicarii, adica de la data ipotetica / necunoscuta in cazul dvs. la care vi s-a comunicat PV. Termenul este de 15 zile, si daca, in cazul dvs., a trecut, atunci orice contestatie va fi respinsa ca tradiva.
Daca insa institutia care v-a sanctionat nu si-a facut corect temele cu comunicare, atunci aveti o sansa in instanta. Acest lucru il veti sti numai daca incepeti procesul si aflati dua aceea ce acte are institutia legate de comunicare. Daca nu vi s-a comunicat prin posta, termenul curge de la data cand ati primit somatia.
- nu ati fost de fata la intocmire - aici nu e nici un motiv de contesatre, cum am scris, amenzile se pot da si in lipsa.
- chestia cu lipsa datei de buletin la martor e o aiureala, nu e motiv important de anulare.

2. In 29, ati mai luat o amenda, de 1400 lei. Ati fost de fata, totul pare in regula cu aceasta.
Dv. credeti ca s-a facut o incurcatura intre cele doua amenzi, pentru ca sunteti executat pentru cea de la punctul 1. Eu cred ca in final veti fi executat pentru ambele, insa pentru cea de la punctul 2 inca nu a inceput executarea. Adica nu cred ca le-au incurcat intre ele, ci numai ca le-au luat la rand.

Acestea fiind zise, nu cred ca puteti sa scapati de niciuna dintre amenzi. Cred ca sunteti iesit din orice termen de contestare si ca nu aveti nici un motiv intemeiat de contestare pe fond.

p.s. Feeling-ul meu este ca amenda de la punctul 1 a fost intocmita ulterior tocmai pentru ca v-au prins si a doua oara, a doua zi. Daca nu ati fi mers cu masina pe plaja si in 29, cred ca ramaneati numai cu avertismentul verbal, si nu ar mai fi intocmit PV nici pentru 29, dar nici pentru ziua anterioara, 28.
smeagull a scris:

Din ce pot intelege eu [e forum, situatia dvs. este asa:

1. In 28 s-a emis un PV de sanctionare, in lipsa dvs., pentru fapta respectiva, comisa in data de 28. Stim de la dvs. ca nu ati fost de fata la intocmirea PV. Ati aflta de acesta (1) odata cu PV din ziua de 29 - a doua zi, prin mentiunea ca ati fost "sanctionat si avertizat" si (2) pentru ca s-a inceput executarea dvs. silita pentru acesta. Amenda este de 1200.
Nu ne-ati spus daca intr-adevar ati fost pe plaja in ziua respectiva, si nici daca ati avut discutii cu agentii atunci, in 28.
Sustineti dvs. ca acest PV nu l-ati primit niciodata.
Pentru acesta doriti sa contestati considerand ca ... (n-am inteles prea bine de ce):
- nu e corect sa vi se emita doua amenzi pentru aceeasi fapta - Raspunsul meu: ba da, chiar si mai multe in aceeasi zi, toate cu amenda
- pentru prima fapta trebuia sa primit avertisment. Poate, mentiunea de pe al doilea PV asa indcia, insa cuvantul "sanctionat" include si amenda, nu-i musai avertisment.
- nu vi s-a comunicat. Aici ar fi cel mai plauzibil motiv de contestatie, insa din pacate procesele verbale de amenda se pot intocmi si in lipsa si se comunica prin posta. Se intampla destul de des ca plicul / PV sa dispara din cutia postala, ori chiar sa se comunice prin afisare pe usa imoblilului, si altcineva din imobil sa il fi luat. Aici ar trebui investigat.
Oricum, termenul in care puteti contesta un PV curge de la data comunicarii, adica de la data ipotetica / necunoscuta in cazul dvs. la care vi s-a comunicat PV. Termenul este de 15 zile, si daca, in cazul dvs., a trecut, atunci orice contestatie va fi respinsa ca tradiva.
Daca insa institutia care v-a sanctionat nu si-a facut corect temele cu comunicare, atunci aveti o sansa in instanta. Acest lucru il veti sti numai daca incepeti procesul si aflati dua aceea ce acte are institutia legate de comunicare. Daca nu vi s-a comunicat prin posta, termenul curge de la data cand ati primit somatia.
- nu ati fost de fata la intocmire - aici nu e nici un motiv de contesatre, cum am scris, amenzile se pot da si in lipsa.
- chestia cu lipsa datei de buletin la martor e o aiureala, nu e motiv important de anulare.

2. In 29, ati mai luat o amenda, de 1400 lei. Ati fost de fata, totul pare in regula cu aceasta.
Dv. credeti ca s-a facut o incurcatura intre cele doua amenzi, pentru ca sunteti executat pentru cea de la punctul 1. Eu cred ca in final veti fi executat pentru ambele, insa pentru cea de la punctul 2 inca nu a inceput executarea. Adica nu cred ca le-au incurcat intre ele, ci numai ca le-au luat la rand.

Acestea fiind zise, nu cred ca puteti sa scapati de niciuna dintre amenzi. Cred ca sunteti iesit din orice termen de contestare si ca nu aveti nici un motiv intemeiat de contestare pe fond.

p.s. Feeling-ul meu este ca amenda de la punctul 1 a fost intocmita ulterior tocmai pentru ca v-au prins si a doua oara, a doua zi. Daca nu ati fi mers cu masina pe plaja si in 29, cred ca ramaneati numai cu avertismentul verbal, si nu ar mai fi intocmit PV nici pentru 29, dar nici pentru ziua anterioara, 28.

Multumesc foarte mult pentru raspunsul concret, pentru informatiile referitoare la multe amenzi pentru aceeasi fapta si pentru explicarea cuvantului « sanctionare ». Acum am sa va raspund si eu punctual si am sa fac cateva precizari. Ideea este ca in final as vrea sa stiu daca cam ce sanse am in cazul in care as porni un proces.
Ca sa fiu mai declar despre « incurcatura », am descriu separat amenzile:

AMENDA 1 :
- data amenzii: 29.07.2010
- data faptei: 29.07.2010
- suma: 1400 ron
- primita acasa cu confirmare de primire (o am in original)
- specifica ca am fost pe plaja si in data de 28.07.2010 cand am fost sanctionat si avertizat
- nu apare in evidentele fiscului
- la semnatura scrie ca am refuzat sa semnez

AMENDA 2:
- data amenzii : 02.08.2010
- data faptei: 28.07.2010
- suma: 1200 ron
- nu am primit-o (cred ca a venit la posta, dar nu m-am dus sa o iau)
- este inregistrata la fisc (de acolo stiu de ea, si am doar o copie), si drept confirmare de primire este atasata cea de la AMENDA 1
- doar pentru ea am primit somatie de executre
- la semnatura scrie ca nu am fost de fata (nici nu aveam cum ca eram la servici atunci).

PS: cum scriam la inceputul povestii, da, am fost pe plaja in ambele zile si in ambele zile au fost cei de la mediu si mi-au luat datele (si feeling-ul dvs. este bun, asa s-a intamplat, m-au gasit si a 2-a zi si mi-au dat amenda si pentru cea de dinainte).

Eu ma gandesc doar daca este vreo sansa sa scap atacandu-i in instanta ca s-au folosit de confirmarea mea de primire pentru a inregistra la fisc o alta amenda (un fel de fals in acte). Dar problema este sa nu se faca usor « corectura » si in final sa platesc de fapt amenda pentru care am semnat de primire (si care este mai mare decat cealalta) si, bineinteles, si cheltuielie de judecata.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.