Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am pierdut certificatul de nastere iar pasaportul este ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am pierdut certificatul de nastere iar pasaportul este expirat

Salut
Al pierdut certificatul de nastere si pasaportul expirat DIN 2010.
Traiesc in spania si la ambasada numi da certificat fara pasaporte nici pasaporte fara certificar
Ce por face?
Buna ziua,
Solicitati in Romania un alt act de nastere de la primaria pe raza careia v-ati nascut (Oficiul de stare civila).
Cu acest act va rezolvati restul problemelor.
Avand in vedere ca este vorba despre Spania puteti circula in comunitatea prezentand buletinul. Cred ca este necesar sa faceti un drum in tara iar certificatul se elibereaza destul de rapid (1-2 zile in cazul meu)
Il por cere prin teléfon si sal primesc prin posta sau trebuie sa ma duc in tar?
?u Am buletin
gi-jane2, moderator
Nu se poate obtine certificatul in urma unui telefon.
Nu-i problema ca ati pierdut pasaportul expirat, cand o sa va faceti unul nou declarati ca pasaportul anterior este pierdut.

Traiesc in spania si la ambasada numi da certificat fara pasaporte nici pasaporte fara certificar

Aveti carte de identitate, de ce ziceti ca nu va face pasaport fara certificatul de nastere? Nu e necesar sa-l prezentati pentru obtinerea unui nou pasaport.
De asemenea daca vreti sa cereti un nou certificat prin ambasada e suficienta cartea de identitate. Nu aveti nevoie de pasaport.
Singura cartel de identidad a este pasapo4tul si este expirat