Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VIZA CONTROL FINANCIAR PREVENTIV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VIZA CONTROL FINANCIAR PREVENTIV

Buna-ziua! V-as ruga sa-mi comunicati daca la o primarie de comuna viza controlului financiar preventiv se poate exercita de o persoana cu studii superioare specializare administratie publica avind in vedere ca in cadrul institutiei nu exista alte persoane cu studii economice in afara contabilului care intocmeste documentele contabile si nu le poate si aviza.In cadrul institutiei exista doar salariati care au urmat cursuri de perfectionare de contabilitate- acestia din urma pot exercita viza de CFP?In ce procent se poate plati viza CFP? MULTUMESC ANTICIPAT!
Codul specific de norme profesionale pentru persoanele care exercită activitatea de control financiar preventiv propriu din 11.07.2014

3. Pot fi numite, în vederea exercitării controlului financiar preventiv propriu, persoanele care sunt angajate ale entităţii publice sau, după caz, au capacitatea legală de a încheia un contract pentru îndeplinirea acestei atribuţii şi care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au cetăţenie română şi domiciliul în România;
b) cunosc limba română, scris şi vorbit;
c) au capacitate deplină de exerciţiu;
d) au o stare de sănătate corespunzătoare, atestată pe bază de examen medical de specialitate;
e) au studii superioare economice sau juridice. Prin excepţie, când nu există persoane cu pregătire superioară care să îndeplinească prezentele condiţii, pot fi numite pentru exercitarea controlului financiar preventiv propriu şi persoane cu studii medii de specialitate economică;
f) au o vechime efectivă în domeniul finanţelor publice de minimum 3 ani, în cazul instituţiilor publice, şi de minimum 3 ani în domeniul financiar-contabil, în cazul celorlalte entităţi publice;
g) nu au fost condamnate pentru săvârşirea unei infracţiuni care le-ar face incompatibile cu exercitarea acestei activităţi;
h) prezintă minimum două scrisori de recomandare.

Persoanele care exercită controlul financiar preventiv propriu sunt, de regulă, numite din cadrul compartimentului financiar-contabil, putând însă face parte şi din alte compartimente de specialitate; persoanele respective trebuie să fie altele decât cele care aprobă şi efectuează operaţiunea supusă vizei.