Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariu

Pensionarilor pentru limită de vârstă ieșiți la pensie în temeiul Legii nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice cu modificările și completările ulterioare li se aplică prevederile   art. 17 din Legea nr. 329 din 5 noiembrie 2009 privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional, cu modificările și completările ulterioare?
Da, le sunt aplicabile prevederile art.17 din Legea nr. 329/2009.
Multumesc.
Aici se incadreaza? La pct. b)?

Art 17 (2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile persoanelor care:

  a) la data intrării în vigoare a prezentului capitol sunt pensionari cumularzi;

  b) după data intrării în vigoare a prezentului capitol devin pensionari cumularzi.
La lit.b se incadreaza.