Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neindeplinirea obligatiei de intretinere conform ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neindeplinirea obligatiei de intretinere conform clauzei contractuale- ce putem face?

Buna ziua,
Parintii mei,care sunt inca in viata, au cedat nepotilor din partea sorei mele ,casa si terenul aferent cu clauze clare de intretinere stipulate in actul notarial,dar acestia nu se achita de obligatiile ce le revin si efectiv i-au abandonat.Sunt batrani si au nevoie de ajutor si ar dori sa stie daca au vreo posibilitate de anularea actului notarial,
Va multumim!
Nu ati specificat despre ce act notarial este vorba. Testament sau donatie?
Daca au incheiat un testament,poate fi revocat la notar. Daca este vorba de o donatie, ar putea fi deschisa o actiune pentru revocarea donatiei pentru ingratitudine :

Art. 1023 Noul Cod Civil

Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:

a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;

b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;

c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.

Raluca Iliescu, Avocat