Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Escrocherie Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Escrocherie Asociatie de proprietari

Buna ziua.La noi in bloc se inregistreaza pierderi la apa/canal.Am fost curios cum se calculeaza aceste pierderi si am fost uimit sa aflu ca acestea se impart la numarul de persoane al fiecarui apartament.Am cerut lamuriri la asociatie si mi s-a spus ca asa a stabilit Adunarea Generala.E legala treaba asta?...sau corect ar fi sa se imparta in mod egal la fiecare apartment, pana in momentul in care se va clarifica situatia?....Tin sa precizez ca am semnalat acest aspect de mai bine de jumatate de an si inca nu s-a descoperit @vinovatul@...cica ar fi doua familii care sunt plecate din tara si in a caror apartament nu este acces...in rest....toata lumea are verificarea la apometre la zi...la nimeni in apartament nu se inregistreaza pierderi(lucru constatat de administrator...vizitand fiecare apartament impreuna cu un instalator sanitar)...CE VREAU EU? ....sa nu platesc decat ceea ce consum( ca de aia mi-am pus contor de apa)...daca e sa se plateasca niste pierderi....sa platim pierderile impartit la numarul de apartamente...si nu la numarul de persoana( 1 persoana care consuma 9 metri cubi de apa...produce mai multe pierderi decat 3 care consuma 6 metri cubi)....asta pana la aflarea @vinovatului@....
CE POT FACE?POT DA PE CINEVA IN JUDECATA?POT REFUZ SA PLATESC PIERDERILE?...sau...imi trag apa separat din canal...independent de ceilalti locatari?
1-In majoritatea asociatiilor de proprietari exista diferente intre factura si total indexi comunicati de consumatorii individuali
Diferenta poate rezulta din diferenta de precizie a apimetrelor general si cele individuale,a eventualelor apometre instalate in retea dar care nu functioneaza corect,a pierderilor de pe retea ,a sustragerilor intentionate
2-Dispozitia in vigoare nu precizeaza concret modalitatea de repartizare supliment apa
Se uziteaza 4 variante de recuperare supliment apa,fiecare dintre variante avand avantaje si dezavantaje
In cazul dv ,avand in vedere ca exista hotarare a adunarii generale ca suplimentul consum apa sa fie repartizat pe numar de persoane,conform norme in vigoare hotararea este obligatorie pentru toti proprietarii,respectiv va revine obligatia sa achitati cota impusa in lista de intretinere
3-Avand in vedere actul unilateral de vointa respectiv faptul ca dv ati acceptat sa va mutati in imobil de locuit in comun,va revine obligatia sa respectati normele in domeniu,statutul si acordul de asociere
4-
POT DA PE CINEVA IN JUDECATA?POT REFUZ SA PLATESC PIERDERILE?
.
Teoretic aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Practic,daca exista hotararea adunarii generale,nu se justifica eventual efort in instanta,care in cazul dv s-ar finaliza cu hotarare defavorabila dv
Puteti sa refuzati sa platiti pierderile.Dar prin refuzul de plata,generati acumularea de sume cu titlu de restanta,aplicarea de penalitati,pentru recuperarea debitului,in final asociatia de proprietari avand dreptul sa despuna procedura prevazuta de L nr 230/2007

Art. 49
(la data 21-Jan-2008 Art. 49 din capitolul VI reglementat de Art. 25 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice
sumă cu titlu de restantă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de
0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile
care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităÑilor de întârziere vor face obiectul fondului
de penalităti al asociatiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor
impuse asociatiei de proprietari de către terti şi pentru cheltuieli cu reparatiile asupra
proprietătii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.
Art. 50
(1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona în justitie pe orice proprietar care
se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinta dată în favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice Art. 51
(la data 21-Jan-2008 Art. 51 din capitolul VI reglementat de Art. 26 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spatii proprietăti individuale ale proprietarilor din condominiu,
precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele
datorate cu titlu de cotă de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, după
cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei, la cererea
preşedintelui asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima listă lunară de
plată a cotelor de contributie din care rezultă suma datorată cu titlu de restantă.
Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociatiei de proprietari sau a
proprietarului, pe baza chitantei ori a altui înscris prin care asociatia confirmă plata
sumei datorate.
(3) Operatiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la alin. (1) şi
(2) sunt scutite de taxă de timbru.

Sunt din ce in ce mai uimit sa constat ca unii useri dau niste titluri cu totul si cu totul anormale unor topicuri care vor sa clarifice o problema relativ minora privind o anumita procedura di asociatia de prop. din care face parte,,,
Deci,
Escrocherie Asociatie de proprietari

Nu am inteles unde-i escrocheria, cine este excrocul si cine benficiaza de excrocherie - daca ma intelegeti, ca sa nu intreb si cine sunt cei excrocati.
Nu este primul caz in care am observat o totala nepotrivire intre titlul si continutul topicului, dar asta e, dati inainte cu tupeu, mergeti in instanta, pierdeti timp, bani si nervi pe o chestiune pe care si baba Floarea de la mine din asociatie o intelege; ceea ce este mai ciudat este ca asemenea trasnai sunt emise de baieti cu scoala nu gluma, de fapt cu cat mai multa scoala cu atat mai tare este „bubuiala”.

Daca aveti posibilitatea ...sau...imi trag apa separat din canal...independent de ceilalti locatari? , ar fi cel mai bine. Si atentie, sa nu va trageti apa separat din canal (acolo nu este apa, ci canalizare in cel mai bun caz), ci sa va trageti apa separat din caminul de bransament al blocului - este o diferenta, nu? Asa se face o smecherie adevarata si ai si scapat de excrocul de administrator!
In asociatiile de proprietari nu cunosc legislatia sau se fac ca nu o cunosc. Am avut surpriza sa constat ca nici cei care au fost la un momendat alesi sa cunoasca legislatia nu o cunosc. Ce pretentii avem la niste cinestie ce cine care nu are habar de cum se conduce o asociatie de proprietari.
Diferentele de apa dintre factura si suma consumurilor din apartamente contorizate, au mai multe cauze si le-am mai analizat, Unele din aceste cauze, cele care dau pierderea cea mai mare, pot fi rezolvate de asocitie prin intretinerea permanenta a instaltiilor comune.

Dar, uneori, oricat de buni gospodari ar fi proprietarii si conducerea asociatiei, tot se mai intampla o avarie, un necaz care duce la o pierdere de apa.
Iar aceasta pierdere trebuie platita catre furnizor.
Diferentele de apa, necunoscute, nelocalizate... se pot repartiza pe mai multe criterii: pe numar de persoane, proportional cu consumul, pe cota indiviza de proprietate...
Nu este corect daca, de exemplu s-a spart o colana la subsol sa fie impartita pierderea numai pe numar de persoane, nefiind acestea direct vinovate; nu este corect nici reprtizarea egala numai apartamente, nici strict pe cota indiviza si nici strict proportional cu consumul.

Pentru ca am mai discutat aceste aspecte ma refer acum doar la propunerea postat de utilizator:
sa platim pierderile impartit la numarul de apartamente...si nu la numarul de persoana

Pai daca impartim egal pe apartamente si cateva apartamente sunt goale de cateva luni, este firesc sa plateasaca acestea la fel ca cele in care locuiesc 1-5 persoane? Eu cred ca nu.
Apoi iar nu este normal ca un apartament de 100 metri patrati sa platesca egal cu o garsoniera de 30 m.p. din acelasi bloc.

Ca sa vedeti punctul meu de vedere va rog sa cititi in partea dreapta a acestei pagini, la Documente utile, un regulament de gestionare a apei. Acesta poate fi adaptat, mai simplu ori mai complicat, la asociatia dumneavoastra. Se poate pastra un echilibru, se poate suporta mai usor o pierdere de apa daca printr-un asemenea regulament se limiteaza repartizarea pe persoana (de ex. maxim 7 m.c./om), pe consum (maxim 10%), in pretul unitar (maxim 10%), pe suprafata utila diferenta...
Asa va suporta o parte (rezonabila) chiar si proprieatrul care lipseste din apartament in acea luna, pe langa cei ce platesc pe numar de persoane ori proportional cu consumul (cel ce lipseste nu are de plata nimic proportional cu consumul pentru ca are consum zero)...