Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare concediu odihna

Va rog sa ma lamuriti in ce priveste acordarea concediului de odihna in urmatoarele cazuri:
1)- o persoana nou angajata poate pleca in concediu de odihna dupa o saptamana de munca?
2)- acordarea concediului de odihna se poate acorda fractionat cu obligativitatea ca cel putin o transa sa fie de cel putin 10 zile;
- daca o persoana are de luat 30 de zile concediu odihna, solicita transa minima obligatorie de 10 zile de concediu plus lichidarea lunii in avans, pentru restul zileleor ramase se mai poate plati in avans concediu (fractionat a cate 5 zile de ex), plus lichidarile aferente lunilor in care solicita concediile respective?

1)- o persoana nou angajata poate pleca in concediu de odihna dupa o saptamana de munca?

Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.
Astfel, se poate lua concediu de odihna corespunzator timpului lucrat de la angajare pana la data acordarii acestui drept.

2)- acordarea concediului de odihna se poate acorda fractionat cu obligativitatea ca cel putin o transa sa fie de cel putin 10 zile;
- daca o persoana are de luat 30 de zile concediu odihna, solicita transa minima obligatorie de 10 zile de concediu plus lichidarea lunii in avans, pentru restul zileleor ramase se mai poate plati in avans concediu (fractionat a cate 5 zile de ex), plus lichidarile aferente lunilor in care solicita concediile respective?

art.148 alin.5 C.mun. - In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

Plata avansului depinde de angajator , insa in situatia in care salariatul pleaca inainte de a implini un an de activitate la actualul loc de munca, recuperarea banilor platiti in avans va trebui sa urmeze calea prevazuta de lege