avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare concediu odihna

Va rog sa ma lamuriti in ce priveste acordarea concediului de odihna in urmatoarele cazuri:
1)- o persoana nou angajata poate pleca in concediu de odihna dupa o saptamana de munca?
2)- acordarea concediului de odihna se poate acorda fractionat cu obligativitatea ca cel putin o transa sa fie de cel putin 10 zile;
- daca o persoana are de luat 30 de zile concediu odihna, solicita transa minima obligatorie de 10 zile de concediu plus lichidarea lunii in avans, pentru restul zileleor ramase se mai poate plati in avans concediu (fractionat a cate 5 zile de ex), plus lichidarile aferente lunilor in care solicita concediile respective?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:49, 25 Iulie 2014

1)- o persoana nou angajata poate pleca in concediu de odihna dupa o saptamana de munca?


Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.
Astfel, se poate lua concediu de odihna corespunzator timpului lucrat de la angajare pana la data acordarii acestui drept.

2)- acordarea concediului de odihna se poate acorda fractionat cu obligativitatea ca cel putin o transa sa fie de cel putin 10 zile;
- daca o persoana are de luat 30 de zile concediu odihna, solicita transa minima obligatorie de 10 zile de concediu plus lichidarea lunii in avans, pentru restul zileleor ramase se mai poate plati in avans concediu (fractionat a cate 5 zile de ex), plus lichidarile aferente lunilor in care solicita concediile respective?


art.148 alin.5 C.mun. - In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

Plata avansului depinde de angajator , insa in situatia in care salariatul pleaca inainte de a implini un an de activitate la actualul loc de munca, recuperarea banilor platiti in avans va trebui sa urmeze calea prevazuta de lege

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile concediu de odihna 2021 ionela11 ionela11 Buna ziua, Cum ii pot demonstra salariatului sa inteleaga ca din totalul zilelor de concediu pe an prima transa este de 10 zile lucratoare ... (vezi toată discuția)
Concediul legal natty1954natty1954 natty1954natty1954 buna ziua , am si eu o nelamurire privind concediul legal pentru anul 2012 , eu vreau sa imi iau 4 zile din CO pe 2012 , d-na de la personal imi spune ca nu ... (vezi toată discuția)
Co anymaryh anymaryh Buna ziua! Imi puteti spune , va rog, in cazul concediului de odihna, anagajatii nu doresc sa ia cate 10 zile odata din co, cum prevede codul muncii (cel ... (vezi toată discuția)