Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Tapiterie
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Tapiterie

BUNA ZIUA.AM LUCRAT CA TAPITER 9 ANI.PT MOMENT LUCREZ IN STRAINATATE.AS VREA SA STIU DACA POT ACCESA FONDURI EUROPENE PENTRU A ACHIZITIONA UN TEREN LANGA CASA SA-MI FAC ATELIER PT MOBILA+SCULE NECESARE.TREBUIE SA-MI FAC FIRMA SAU MERGE SI PE PERSOANA FIZICA AUTORIZATA .
raspunsul e afirmativ la ambele intrebari... puteti accesa fonduri europene si merge sa faceti asta si in calitate de PFA... trebuie urmarite insa programele ce sunt in derulare si va trebuie un proiect... va mai trebuie sa faceti dovada ca aveti posibilitatea sa contribuiti cu un procent din valoarea totala a proiectului... acesta nu poate fi 100% finantat doar din fonduri europene
multumesc de raspuns. asta ma interesa daca pot acizitiona terenu cu bani europeni +utilaje
cu ce mai am eu constructia +materiale.cred ca daca as scoate 10000 nerambursabili m-as descurca.proiectele stiti cumva unde se pot face .indrumatori unde se pot gasi?
buna dimineata,
achizitionarea de teren prin fonduri europene nu este o cheltuiala finantata 100%,doar in pproportie de 10% din valoarea terenului si sa nu reprezinte mai mult de 40% din valoarea proiectului insusi.Daca accesati bani pentru constructie si utilaje ,respectand normele europene ,nu va ajung 10.000 sau sa spunem 20.000euro.Trebuie sa va ganditi cum procedati ,daca aveti si ceva bani pentru inceput.cat priveste finantarea europeana sint programe pentru tineri,pentru mediul rural,vor fi probabil si pentru zone defavorizate din anumite regiuni.Solutiile trebuie sa le gasiti impreuna cu un consultant.