Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nelamurire in legatura cu concediu de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nelamurire in legatura cu concediu de crestere a copilului a tatalui obligatoriu

Buna ziua,

Problema este urmatoarea:
- copil care implineste pe 21 oct anul acesta un an
- mama care si-a luat concediu de cresterea copilului un an

Conform noi legi, am inteles ca tatal trebuia sa isi ia o luna si el concediu de cresterea copilului, timp in care mama se intoarce la munca.
Tataluli i-au fost acordate 5 zile la nasterea copilului + 10 zile pt ca a urmat cursurile pt scoala parintilor. Cele 15 zile sunt scazute din cele 30 de zile obliatorii?

Am inteles de pe internet ca tatal poate renunta la aceasta luna si daca da este corecta informatia ca cererea de renuntare se face cu 2 luni inante ca copilul sa faca un an?
Daca tatal renunta la ultima luna, mama va mai lua indemnizatia de cresterea a copiluli pe aceea luna sau va trebui sa se intoarca la munca?

Daca mama intra in concediu fara plata incepand cu luna a 11-a si tatal renunta la cele 30 de zile, se plateste indemnizatia de crestere a copilului pe ultima luna ?

Parintilor nu le convine ca tatal sa intre sa inconcediu din cauza salariului care este mai mare decat indemnizatia si mai mare decat salariul sotiei, in cazul in care s-ar intoarce la munca.

In conditiile in care tatal renunta la luna de cc se poat depune actele pt stimulentul de insertie? puteti sa ne lamuriti cand se acorda stimulentul de insertie si daca este cazul in acesta situatie?

Multumesc frumos.
keops_mic, utilizator
1. - Concediul parental (5 + 10 zile) nu are nici o legatura cu concediul crestere copil (CCC).
- Cele 15 zile nu se scad din luna de CCC rezervata tatalui.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

3. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 4.1.
(1) In aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

(4) Pe perioada in care cealalta persoana beneficiaza de dreptul la concediul propriu de crestere a copilului de cel putin o luna, dreptul celuilalt parinte la indemnizatia pentru cresterea copilului se suspenda in conditiile art. 16 alin. (2) din ordonanta de urgenta.

(5) In situatia in care persoana indreptatita opteaza potrivit alin. (2) la concediul fara plata, cererea pentru acordarea acestuia se depune si se inregistreaza la angajator, pe aceasta perioada aplicandu-se corespunzator prevederile art. 21 alin. (3) si art. 22 din ordonanta de urgenta.

(6) Prevederile alin. (1)-(5) nu se aplica in situatia in care persoana indreptatita solicita numai acordarea stimulentului de insertie sau acesta este solicitat cu cel putin 3 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an ori cu 6 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

(7) Solicitarea concediului prevazut la alin. (1) se face pe baza de cerere si documente doveditoare, in conditiile prezentelor norme metodologice, cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in acest concediu.

(8) In situatia in care persoana indreptatita prevazuta la alin. (1) nu solicita dreptul la concediul propriu de cel putin o luna, aceasta are obligatia de a anunta in scris agentia pentru plati si inspectie sociala judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, denumita in continuare agentie teritoriala, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, daca nu se inregistreaza situatia prevazuta la alin. (6).

4. - Daca mama intra in concediu fara plata iar tatal nu intra in CCC nu se plateste indemnizatia pentru CCC in ultima luna.
- Nici stimulentul de insertie nu se poate primi in aceasta luna care este rezervata tatalui.
- Stimulentul de insertie se acorda numai primului parinte care a intrat in CCC.

5. Din OUG 111/2010:

Art. 7
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptățite să beneficieze de concediul pentru creșterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obțin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserție în cuantum lunar de 1 ISR.

(2) Stimulentul de inserție prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:

a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin.(1) lit.a), dacă acestea obțin venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin.(1) lit.b), dacă acestea obțin venituri supuse impozitului, după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani;

c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului cu handicap în vârstă de până la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oricând, pe toată perioada.

(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația lunară și solicită dreptul la stimulent de inserție, plata acestei indemnizații se suspendă.