Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... anulare act
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

anulare act

Cu aproape doua luni inainte e intrarea in faliment, asociatul unic a facut o ipoteca pentru o hala a societatii cu o alta societate (banuim ca tot el este implicat in aceasta societate) pe baza unei facturi.
Se mai poate anula acel act daca soceiattea e in faliment ? Cine o poate face ?
Anularea poate fi solicitata in temeiul art.80 din Legea nr.85 de administratorul judiciar sau lichidatorul numit in cauza daca -asa cum spuneti dvs.- constituirea garantiei (ipotecii)a avut loc in intervalul de 120 zile de pana la deschidederea procedurii. Actiunea in anulare o poate introduce administratorul/lichidatorul iar in cazul in care refuza de comitetul creditorilor.