Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul iesire la pensie

Buna ziua,
Sunt nascuta in iulie 1967 si as dori sa stiu când pot iesi la pensie dar daca se poate as dori si o explicatie in sensul cum creste gradual in fiecare an varsta standard pe pensionare ,adica mai concret cum ajung din an in an pana in 2030 la varsta de pensionare.
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Slavinia a scris:

- va puteți pensiona la vârsta standard de pensionare de 63 ani dacă îndepliniți condiția stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.

- va puteți pensiona anticipat la vârsta de 58 ani dacă îndepliniți condiția stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

- va puteți pensiona anticipat parțial la vârsta de 58 ani dacă îndepliniți condiția stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata parțiala de peste 35 ani.

Detalii suplimentare gasiti aici:

[ link extern ]

Slavinia s-a schimbat tabelul cu esalonarea varstei standard de pensionare. Dna se poate pensiona la 65 ani pentru limita de varsta daca indeplineste cumulativ si conditiile de stagiu de cotizare.
vezi art. 53 din L263/2010 actualizata
Dorina Tarcea, utilizator
Iulie 1967 │Octombrie 2030 │ 63/3 │ 35/0 │ 15/0

Aceasta este ultima modificare pentru femei.

Limita de varsta la 63 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu minim este de 15 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 58 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
~ Conținut șters la cerere ~
Slavinia a scris:

D-na Tarcea,

art. 53 din L263/2010 actualizata :

Articolul 53 :
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului complet de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

Sunt de acord. Eu ma refeream la Anexa 5, in care este specificat ca dnele nascute pana inclusiv Ianuarie 1967 se vor pensiona la 63/0 │ 35/0 │ 15/0 .