Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Certificat medico-legal fara ingrijiri medicale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Certificat medico-legal fara ingrijiri medicale

buna ziua!ma chinui sa gasesc raspuns la intrebarea aceasta de 3-4 zile pe diferite forumuri...nimic concret.intrebarea este:daca concubinul meu ma batut,mi-a spart arcada,mi-sa umflat ochiul si m-am invinetit.pot scoate certificat medico-legal daca nu am primit ingrijiri medicale?au trecut 4 zile de la incident si vreau sa fac o plangere.nu am facut-o imediat dupa incident ca mi-a fost frica de el
Nu au legatura ingrijirile medicale efectiv primite cu ingrijirile medicale pe care ar trebui sa le primiti si care vor fi inscrise in Certificatul medico-legal.
Va scrie: necesita x zile de ingrijiri medicale.

Mergeti cat mai repede!
Mergeti si depuneti plangerea penala si va trimit cei de la politie la IML pentru CML.
Numarul de ingrijiri medicale nu conteaza decat pentru incadrarea juridica a faptei.
Puteti scoate certificat medico-legal oricum.