Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Frauda informatica
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Frauda informatica

Salut !

Acum 6 luni , mi s-a spart contul meu de facebook , din cate mi-am dat eu seama chiar de niste amici cu care ma certasem de curand acum 6 luni ! Mi l-au spart intr-un week-end din februarie , eu depunand plangere la politie la 2 zile distanta ! Am depus plangerea , mi s-a spus de la politie prima data ca ar intra la " VIOLAREA CORESPONDENTEI " ca mai apoi sa mi se spuna ca intra defapt la " FRADUDA INFORMATICA " ! AU facut exact ce scrie in art . de la frauda informatica , mi-au restrictionat accesul , mi-au vazut mesaje / convorbiri primare , mi-au sters notificari etc . dar nu pentru un scop financiar , ci doar sa imi pateze mie onoarea ! In prezent cazul este la Parchet de 5 luni jumate si nu s-a facut nimic pana in prezent ! Am fost si am vrut sa mut cazul dar D. procuror la care este cazul nu ma lasart ! Zice ca lucreaza la el de atunci ! Am si doi martori + IP de la net a alora care mi-a spart contul de facebook ! Ce credeti ca as putea sa fac ? Si acesti baieti , patru la numar , 2 de 16 ani jumate si doi de 18 , ar putea fi arestati ? Eu si familia dorim sa fie drastic sanctionati , arestati pentru cel puitin 2-3 luni , credeti ca se poate ?
Va multumnesc anticipat !
Admin, administrator
cum ai optinut IP-ul calculatorului de unde s-a infaptuit , sa-i zicem frauda informatica ?
separatistul a scris:

cum ai optinut IP-ul calculatorului de unde s-a infaptuit , sa-i zicem frauda informatica ?

Retelele de socializare au un serviciu (prin securitatea contului) in care se arata de unde s-au facut logarile, IP-ul si chiar tara. Nu este greu de aflat, chiar de un novice ca mine. Orice calculator "lasa urme", iar un specialist le depisteaza usor.
Ana1953 a scris:

separatistul a scris:

cum ai optinut IP-ul calculatorului de unde s-a infaptuit , sa-i zicem frauda informatica ?

Orice calculator "lasa urme", iar un specialist le depisteaza usor.

este o infractiune.
date exacte ale unui utilizator , se pot optine doar de la provider-ul reteli unde este abonat utilizatorul , iar provider-ul nu pune informatii la dispozitia oricui , doar in baza unui ordin judecatoresc.

ei bine , acea este doar o informare zonala....nicidecum nu indica ceva , sau pe cineva.
spun aceste informatii , deoarece am calificare in domeniu IT , in mai multe ramuri. candva , am lucrat in administrarea GOOGLE Romania .
dumneavoastra nu sunteti novice....sunteti doar un simplu utilizator.

referitor la procesul care spune ca ar fi in derulare...nu prea are sens , mai degraba , cred ca este doar un scenariu care s-i l-ar dorii dansul sa se intample in realitate
Admin, administrator
IP calculatoarelor le-am gasit pe email cu care ma logam la facebook ! Cand isi schimba cineva parola la facebook , Facebook trimite mesaj pe email precum ca ti-ai schimbat parola la facebook unde apare locatia de unde s-a schimbat + IP acelui calculator de unde s-a schimbat parola ! Ei mi-au spart email prima data dupa cu ajutoirul email - ului mi-au spart parola de la facebook ! E ceva destul de greu , si eu stiu sa spart conturi de facebook si email prin mai multe metode !
Admin, administrator
ma rog , daca spui ca asa este , asa o fi .

o parola nu se poate "sparge" , deoarece nu exista notiune de "parola sparta". cineva ti-a aflat-o , posibil sa fi ramas conectat pe un dispovitiv(tableta , smartphone ...etc...etc) care a fost utilizat ulterior de catre cei care presupui ca ti-a "spart parola".
frauda informatica este catalogata in alta categorie , nicidecum la Facebook...si in plus , nu esti major , sa ai dreptul sa folosesti reteaua de socializare , dar daca ai fentat Facebook-ul si in loc sa spui anul in care te-i nascut si ai dat tipul ianpoi cu fix 18 ani....atunci chiar tu ai incalcat niste reguli .

in plus in momentul cand modifici parola , primesti un mail pe adresa cu care esti logat....
acelasi lucru poti sa-l faci si tu, sa modifici parola .

cum am mai spus , cunosc detalii despre net , si calculatoare , dar asta nu are treaba cu discutia de mai sus.

cat depare proces ...daca si asta este frauda informatica , ce sa mai zicem de "actiunile" celor care verifica conturi de banci sai site-uri ale institutiilor ?