Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probe obtinute pe vechiul cod de procedura penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probe obtinute pe vechiul cod de procedura penala

Buna ziua! In ce masura probele obtinute la momentul la care era in vigoare vechiul cod de procedura penala, pot fi folosite in cadrul unui proces penal inceput dupa intrarea in vigoare a noului CPP, i conditiile in care noile relementari precizeaza ca anumite actiuni se pot desfasura doar dupa inceperea urmaririi penale?

ART. 4 LPACPP
(1) Actele de procedură îndeplinite înainte de intrarea în vigoare a Codului de procedură penală, cu respectarea dispoziţiilor legale în vigoare la data îndeplinirii lor, rămân valabile, cu excepţiile prevăzute de prezenta lege.
(2) Nulitatea oricărui act sau oricărei lucrări efectuate înainte de intrarea în vigoare a legii noi poate fi invocată numai în condiţiile Codului de procedură penală.
(3) În cauzele aflate în curs de judecată la data intrării în vigoare a legii noi, încălcarea, în cursul urmăririi penale, a dispoziţiilor legale privind prezenţa obligatorie a învinuitului sau a inculpatului ori asistarea obligatorie a acestora de către apărător poate fi invocată până la începerea dezbaterilor.
Actele de procedura sunt valabile.
Puteti insa incerca sa dovediti ca exista vatamare si sa faceti aparari.
In general pe aspecte de neconstitutionalitate si incalcari ale CEDO va puteti orinta sub aspectjuridic.