Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere disciplinara

Este adevarat ca nu ma poate concedia pe motiv disciplinar decat daca s-au respectat niste etape? Ei au facut lucrul acesta si m au concediat pe motiv de absente nemotivate ( dar absentele erau motivate , deoarece eu nu mai puteam veni la locul de munca deoarece desi i am explicat superiorilor ca am fost concediata verbala, discriminata si hartuita permanent ei nu au facut nimic sa rezolve conflictul, au facut decat sa si bata joc la randul lor mai intai mi s a zis ca ma transfera si apoi sa vin inapoi la locul de minca ca si cand nu s ar fi intamplat nimica. Deci practic eu am facut decat sa scriu un pv in care relatam toate ce mi s au facut
~ Conținut șters la cerere ~
Pasii concediere disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare discplinara si comunicarea deciziei.

Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.

art. 251 C.mun.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
(4) In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.
Inca o mentiune am ,daca doriti sa ma lamuriti ce anume trebuie sa contina decizia de concediere pe motiv disciplinar? Deoarece am primit aceasta decizie prin posta si acolo nu sunt mentionate motivele ptr care am fost data afara decat art 61 lit a
Art. 252 C.mun.
(2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:

a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.
De cate ori se poate intruni comisia de disciplina? Deoarece eu am fost chemata la firma si am facut un p.v in care spuneam toate chestiile care mi s-au intamplat, si dupa aceea am mai fost chemata inca odata, de data asta prin convocare scrisa ,dar nu am mai vrut sa ma prezint deorece in urma primei intruniri am fost detasata la un alt loc de munca desi nu eram eu vinovata ci doar sefa mea vrea sa ma dea afara si nu avea cu ce. Va multumesc nespus de mult ptr raspunsuri