avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Informatii utile infiintare ONG 2014
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Informatii utile infiintare ONG 2014

Buna ziua!

Doresc sa infiintez un ONG care sa aiba ca activitate organizarea de conferinte pe diverse teme (relatii, afaceri, dezvoltare personala, sanatate, etc.). Mentionez ca nu am prea multe cunostinte in domeniul acesta si as vrea sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca puteti si aveti timpul necesar:

1. Care sunt pasii necesari infiintarii un ONG?
2. Care este numarul minim al fondatorilor?
3. Care este suma de bani necesara infiintarii ONG-ului?
4. In cazul in care unul (sau mai multi fondatori) are/au loc/locuri de munca, il/ii pot inscrie ca si fondatori? (Am un cerc de prieteni care si-ar dori sa se implice dar majoritatea au locuri de munca)
5. Ce taxe trebuiesc platite?
6. Cum se realizeaza contabilitatea ONG-urilor?
7. Am dreptul de a elibera bilete (cu valoare - exp. 5 lei biletul de intrare) si daca da, unde trebuiesc inregistrate si care sunt mai exact procesele?
8. Care sunt modalitatile prin care pot obtine sponsorizari/venituri?
9. Sub ce forma/modalitate imi pot oferi un salariu (mentionez ca in prezent nu am un loc de munca), atat mie cat si celorlalti fondatori?

In cazul in care sunt lucruri/aspecte pe care le-am omis, sunt deschis sa mi le enumerati dumneavoastra deoarece sunt constient ca nu am cunostinte in acest domeniu.

Va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 August 2014
alexseby, utilizator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 03:34, 5 Septembrie 2014
Ce doriti sa infiintati, asociatie sau fundatie?

Care este diferenta dintre cele doua? (Cu scuzele de rigoare intru-cat nu am idee despre acest domeniu)
Oricare este mai potrivita pentru domeniul acesta (organizarea de conferinte pe diverse teme (relatii, afaceri, dezvoltare personala, sanatate, etc.)).
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 August 2014
alexseby, utilizator
Diferenta intre cele doua comporta o discutie mai ampla. In general:
- costurile infiintarii unei asociatii sunt mult mai mici decat cele pentru infiintarea unei fundatii.

- numarul de membrii fondatori difera : pentru constituirea unei asociatii trebuie sa fie cel putin 3 persoane, iar pentru o fundatie cel putin una.

Detalii gasiti si aici
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc pentru ajutorul acordat!
Consider ca cea mai buna varianta pentru mine este Asociatia.

Imi puteti raspunde si la celelalte intrebari?
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 August 2014
alexseby, utilizator

Alte discuții în legătură

Precizari despre diferenta asociatii si fundatii Alexandraverde Alexandraverde Buna ziua, am mare nevoie sa ma ajutati in privinta unei nelamuriri. Care este diferenta dintre ONG, Asociatie si Fundatie? Va rog mult sa ma ajutati cu un ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie pentru copii cu dizabilitati mihaelaalessia mihaelaalessia Buna ziua!Suntem un grup de mame cu copii cu sindrom down si am dori pt inmceput cum putem infiinta o fundatie pt acesti copii,care sunt pasii care trebuie sa- ... (vezi toată discuția)
Fundatie vs asociatie danielapv danielapv Suntem trei persoane.Dorim sa infintam o fundatie sau o asociatie culturala.Care sunt diferentele dintre cele doua si ce ar trebui sa studiez. (vezi toată discuția)