Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Informatii utile infiintare ONG 2014
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Informatii utile infiintare ONG 2014

Buna ziua!

Doresc sa infiintez un ONG care sa aiba ca activitate organizarea de conferinte pe diverse teme (relatii, afaceri, dezvoltare personala, sanatate, etc.). Mentionez ca nu am prea multe cunostinte in domeniul acesta si as vrea sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca puteti si aveti timpul necesar:

1. Care sunt pasii necesari infiintarii un ONG?
2. Care este numarul minim al fondatorilor?
3. Care este suma de bani necesara infiintarii ONG-ului?
4. In cazul in care unul (sau mai multi fondatori) are/au loc/locuri de munca, il/ii pot inscrie ca si fondatori? (Am un cerc de prieteni care si-ar dori sa se implice dar majoritatea au locuri de munca)
5. Ce taxe trebuiesc platite?
6. Cum se realizeaza contabilitatea ONG-urilor?
7. Am dreptul de a elibera bilete (cu valoare - exp. 5 lei biletul de intrare) si daca da, unde trebuiesc inregistrate si care sunt mai exact procesele?
8. Care sunt modalitatile prin care pot obtine sponsorizari/venituri?
9. Sub ce forma/modalitate imi pot oferi un salariu (mentionez ca in prezent nu am un loc de munca), atat mie cat si celorlalti fondatori?

In cazul in care sunt lucruri/aspecte pe care le-am omis, sunt deschis sa mi le enumerati dumneavoastra deoarece sunt constient ca nu am cunostinte in acest domeniu.

Va multumesc!
alexseby, utilizator
Ce doriti sa infiintati, asociatie sau fundatie?

Care este diferenta dintre cele doua? (Cu scuzele de rigoare intru-cat nu am idee despre acest domeniu)
Oricare este mai potrivita pentru domeniul acesta (organizarea de conferinte pe diverse teme (relatii, afaceri, dezvoltare personala, sanatate, etc.)).
alexseby, utilizator
Diferenta intre cele doua comporta o discutie mai ampla. In general:
- costurile infiintarii unei asociatii sunt mult mai mici decat cele pentru infiintarea unei fundatii.

- numarul de membrii fondatori difera : pentru constituirea unei asociatii trebuie sa fie cel putin 3 persoane, iar pentru o fundatie cel putin una.

Detalii gasiti si aici
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc pentru ajutorul acordat!
Consider ca cea mai buna varianta pentru mine este Asociatia.

Imi puteti raspunde si la celelalte intrebari?
alexseby, utilizator