Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare femei

Nascuta la 12 decembrie 1958 (F), vechime cotizare 33 ani, grupa a doua de munca 14 ani si 3 luni.Cand poate iesi la pensie anticipata?
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 14 ani si 3 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (61/3 - 3/0 = 58 de ani si 3 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (33/0 + 3/6 = 36 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 3 luni, in decembrie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in decembrie 2015.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 56 de ani si 3 luni trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni (mai are nevoie de 2 ani si 9 luni).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane