avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafata desfasurata si construita la sol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafata desfasurata si construita la sol


1. Suprafata construita desfasurata este supraf. utila plus cota indiviza sau supraf. totala plus cota indiviza?

2. Care este suprafata construita la sol?

3. Pentru inscrierea unui apartament la directia taxe si impozite trebuie depuse doua declaratii de impunere, una ptr sot si inca una ptr sotie?
Cel mai recent răspuns: skoda2022 , utilizator 18:55, 30 Septembrie 2022
1-Suprafata construita reprezinta suprafata la sol a unei cladiri inclusiv ziduri,nu intra ganguri
nu intra terasele-decat cele acoperite
2-Suprafata construita desfasurata reprezinta suma suprafetelor tuturor nivelelor, calculate ca la pct.1
Suprafata utila este suma suprafetelor incaperilor - fara ziduri sau posibili stalpi interiori
la suprafata utila nu intra balcoanele, logiile, nisele pentru radiatoare, pragurile de usa, rampele de scari
3-Care este regimul apartamentului,cine este proprietarul de drept ,este mostenire,obtinut prin adjudecare ?
Este achizitionat cu contract de v/c unde sunt trecute S.utila, S.totala si cota indiviza.

Suprafetele imi trebuiesc ptr declararea la fisc.

In formularul de impunere se mentioneaza ca ptr. S. construita desfasurata trebuie aplicat un coeficient de tranformare de 1,20 asupra Su.utile iar S. construită desfăşurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafeţelor secţiunilor tuturor nivelurilor sale inclusiv a balcoanelor, logiilor şi a celor situate la subsol..

In releveu nu este trecuta grosimea peretilor, trebuie sa masor si peretii ptr a afla S.construita la sol?
cyan a scris:


In releveu nu este trecuta grosimea peretilor, trebuie sa masor si peretii ptr a afla S.construita la sol?

Suprafata construita la sol este de fapt suprafata delimitata de perimetrul exterior al constructiei. Deci nu trebuie sa masurati grosimea peretilor.

In releveu nu este trecuta grosimea peretilor, trebuie sa masor si peretii ptr a afla S.construita la sol?


In primul raspuns am precizat concret
1-Suprafata construita reprezinta suprafata la sol a unei cladiri inclusiv ziduri,
Eu sper ca am inteles bine, intra si grosimea zidurilor in suprafata construita la sol dar de unde iau eu grosimea acestor ziduri deoarece pe releveul apartamentului sunt doar dimensiunile interioare ale camerelor?

Alte discuții în legătură

Cota parte indiviza petricia petricia Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema si anume, conform legislatiei in vigoare cota parte indiviza reprezinta raportul dintre suprafata utila+ ... (vezi toată discuția)
Caz particular al calcului cotei % Almaris Almaris As avea rugamintea sa ma indrumati in baza legii in a alege dintre suprafetele enumerate ce anume intra in calculul cotei indivize din exemplul ... (vezi toată discuția)
Este diferenta la impartirea terenului aferent unui bloc? levigabi levigabi intre locatarul care sta la parter si cel care sta la etaj si are balcon?:hm: (vezi toată discuția)