Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proprietar sau coproprietar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proprietar sau coproprietar

buna ziua.in anul 2000 tatal meu a cumparat o garsoniera impreuna cu bunica mea(mama tatalui meu)in acte sant amindoi trecuti,,cumparatori,,primul este tatal meu si dupa bunica.tatal meu in acel an era casatorit cu mama mea in prezent divortat iar bunica vaduva(in prezent tot vaduva).sant doi copii la parinti.intrebarea mea este:daca bunica,,decedeaza,, cui ramine partea bunicii?tatalui meu sau celuilalt copil?si invers daca tatal meu,,decedeaza,,inaintea bunicii ce se intimpla?va multumesc
Conteaza aportul banesc adus de fiecare la cumpararea garsonierei.
Apoi,daca la acel moment parintii nu erau divortati,acea cota parte din garsoniera este bun comun al mamei si al tatalui.
Parintii nu si-au partajat bunurile,in urma divortului?

Daca bunica decedeaza,la mostenire vin copiii acesteia(am inteles ca are doi).
Daca se intampla evenimentul nefericit cu privire la tatal dumneavoastra,copiii sai au vocatie succesorala.

Pentru ca nu ati expus clar situatia,in felul acesta am putut sa raspund.
Nu prea se intampla nimic.
Cotele referitoare la mostenire sunt prevazute de lege.
La fel si mostenitorii.
va multumesc.de acontul banesc nu prea stiu multe detalii,iar de parintii mei stiu ca atunci cand au divortat sa partajat doar apartamentul in care au stat si inca mai stau.deci sa inteleg ca partea bunicii daca decedeaza revine copiiilor chiar daca tatal meu(fiul bunicii)este primul ca proprietar pe contractul garsonierei?multumiri
Nu are importanta neaparat ordinea in care sunt inscrisi in actul de proprietate.Conteaza suma de bani pe care a platit-o fiecare.
Pot fi proprietari fiecare pe jumatate din garsoniera sau altfel.

Partea bunicii va fi mostenita de catre copiii acesteia( tatal dumneavoastra si fratele sau),nepotii nu vin la mostenire in acest caz(doar daca tatal lor n-ar mai fi).
Sper ca m-am facut inteleasa.

Va doresc tuturor viata lunga.:)

ContSters76710, utilizator
:vishenka:va multumesc