Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua imi puteti spune va rog cat dureaza in mod normal o executare siliata? Hotararea a ramas definitiva din luna martie anul acesta am legalizat-o si am luat legatura si cu un executor judecatoresc insa nu stiu cat o sa dureze pana voi fi despagubita?
Va multumesc.
Executarea poate dura mult sau putin, in functie de debitor, daca achita de bunavoie, daca are bunuri sau nu. Asa ca nu poate nimeni sa-ti zica un termen, nici macar cu aproximatie.Mai intai executorul inregistreaza cererea, cere incuviintarea in instanta, emite o somatie catre debitor si apoi incepe sa faca demersuri pt identificare bunuri, sa afle daca debitorul realizeaza venituri, are conturi deschise, pune popriri pe acestea, pe salariu.
Nu lasati la voia intamplarii, cautati executorul si vedeti ce acte se fac in dosar.