Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt eligibil pentru programul Prima Casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt eligibil pentru programul Prima Casa?

Buna ziua,
As dori sa accesez un credit imobiliar prin programul Prima Casa, sunt necasatorit insa detin:
1. cota parte 3/8 dintr-un apartament cu o suprafata totala sub 50 mp dobandita prin certificat de mostenitor.
2. cota parte 1/2 din 3/4, adica 3/8 dintr-un imobil compus din: teren cu o suprafata de peste 400 mp si o casa cu o suprafata de aproximativ 80 mp dobandita prin certificat de mostenitor.

Intrebarea mea este: detinand aceste cote din aceste proprietati sunt eligibil?
Va multumesc anticipat.
Proprietatile dobandite prin mostenire nu se iau in considerare.
Va multumesc pentru raspuns.
Doar de curiozitate, cum va fi formulata declaratia in cazul meu? Din ce am auzit, posibil sa ma insel, banca accepta doar formulari de genul : "fie că nu deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia nicio locuinţă, indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 m2".
Nu detin...