avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract imprumut fara data de expirare si fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract imprumut fara data de expirare si fara garantii

Buna ziua,

Am o hartie de mana de la fostul meu sot, scrisa in timpul casatoriei. In aceasta declaratie este me tionat faptul ca sotul meu a luat de la mine, inainte de casatorie, suma de 35 mii euro. Hartia este datata mai 2009.
Pot recupera acesti bani?
Cel mai recent răspuns: Ki24 , utilizator 09:46, 12 August 2014
Buna ziua,
Atata timp cat nu exista nico data de returnare, dreptul la a-i solicita a inceput la data semnarii actului.
Conform legii, acel termen s-a prescris prin 3 ani adica in anul 2012.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Atata timp cat nu exista nico data de returnare, dreptul la a-i solicita a inceput la data semnarii actului.
Conform legii, acel termen s-a prescris prin 3 ani adica in anul 2012.


eu am alta opinie...daca nu exista un termen de restituire, dvs puteti oricand sa il notificati si sa l puneti de drept in intarziere pentru resituirea sumei de bani... ii dati termen 30 zile... daca nu se conformeaza de la aceea data incepe sa curga termenul de prescriptie
Creanta este prescrisa.

In speta, este aplicabil termenul general de prescriptie, cel de trei ani, care curge de la data platii .


Ultima modificare: Marți, 5 August 2014
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cum ar trebui notificat cel in cauza? (Merita sa incerc , la suma asta de bani..)
termenul se socoteste de la data scadentei, depinde cum si cand v-ati inteles sa v-o dea ( suma inapoi), apoi termenul de prescriptie e suspendat pe perioada casatoriei.

Alte discuții în legătură

Datorie de 1500$ neincasata Getz Getz Nu stiu daca ma adresez in topicul in care trebuie insa am nevoie de niste informatii. In 1995 am imprumutat unei rude 1500$, s-au intcmit procese verbale de ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto platita in 2007 andreimiholca24 andreimiholca24 Am inscris o masina in anul 2007 si implicit am platit o taxa de inscriere de 1450 euro, din care mi au fost restituiti in jur de 400 euro nu stiu exact prin ... (vezi toată discuția)