Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract imprumut fara data de expirare si fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract imprumut fara data de expirare si fara garantii

Buna ziua,

Am o hartie de mana de la fostul meu sot, scrisa in timpul casatoriei. In aceasta declaratie este me tionat faptul ca sotul meu a luat de la mine, inainte de casatorie, suma de 35 mii euro. Hartia este datata mai 2009.
Pot recupera acesti bani?
Buna ziua,
Atata timp cat nu exista nico data de returnare, dreptul la a-i solicita a inceput la data semnarii actului.
Conform legii, acel termen s-a prescris prin 3 ani adica in anul 2012.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Atata timp cat nu exista nico data de returnare, dreptul la a-i solicita a inceput la data semnarii actului.
Conform legii, acel termen s-a prescris prin 3 ani adica in anul 2012.

eu am alta opinie...daca nu exista un termen de restituire, dvs puteti oricand sa il notificati si sa l puneti de drept in intarziere pentru resituirea sumei de bani... ii dati termen 30 zile... daca nu se conformeaza de la aceea data incepe sa curga termenul de prescriptie
Creanta este prescrisa.

In speta, este aplicabil termenul general de prescriptie, cel de trei ani, care curge de la data platii .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cum ar trebui notificat cel in cauza? (Merita sa incerc , la suma asta de bani..)
termenul se socoteste de la data scadentei, depinde cum si cand v-ati inteles sa v-o dea ( suma inapoi), apoi termenul de prescriptie e suspendat pe perioada casatoriei.