Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto platita in 2007
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto platita in 2007

Am inscris o masina in anul 2007 si implicit am platit o taxa de inscriere de 1450 euro, din care mi au fost restituiti in jur de 400 euro nu stiu exact prin ce procedura, cred ca a fost ceva recalculare. As dori sa stiu daca mai pot face ceva pentru a recupera taxa auto in totalitate?
Daca vi s-a resituit o parte din suma, iar alta a ramas nerecuperata, ati fi putut solicita restituire ei pe cale judecatoreasca in termen de 5 ani. Daca restituirea partiala s-a facut in 2007 sau 2008, dreptul de a solicita restituirea s-a prescris, intrucat aveati la dispozitie 5 ani pentru a va adresa instantei. Doar daca restituirea s-a facut in 2009, mai sunteti in termenul de prescriptie si va puteti adresa instantei cu o actiune in restituire.
Atunci daca de la restituirea banilor nu au trecut 5 ani atunci nu s a prescris si pot sa mai cer restituirea banilor in instanta?
Da, daca restituirea s-a facut in 2009 sau dupa, sunteti in termenul de prescriptie de 5 ani si va puteti adresa Tribunalului cu o cerere privind restituirea sumei ramase nerestituita.
Imi permit sa fac o precizare : termenul de prescriptie incepe sa curga de la 01.ianuarie al anului urmator celui in care vi s-a restituit o parte din taxa. Astfel, daca vi s-a restituit o parte din taxa in 2009, termenul de 5 ani dupa care intervine prescriptia incepe la 01.01.2010 si se incheie la 31.12.2014. La 01.01.2015 intervine prescriptia. In cazul d-voastra sa aveti mare grija la calculul dobanzii. Exista o Hotarare a CJUE din martie 2013, sa vi se calculeze dobanda duba regulile impuse de aceea hotarare si nu dupa codul fiscal. Diferenta e foarte mare. Consultatri un avocat. Merita !