Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene constructie azil de batrani
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene constructie azil de batrani

detin un teren si as dori sa construesc un azil de batrini as dori sa stiu care sint pasi de parcurs ?.ce fel de asociatie trebuie deschisa?as vrea sa stiu daca se alocheza fonduri europene pentru asa ceva.?

Multumesc mult
Pentru infiintare azil de batrani,trebuie sa va raportati la Programul complement POR, Axa 2, Masura 2.2 Reabilitarea / modernizarea / echiparea / infrstructurii serviciilor sociale. Beneficiari elgibili doar autortitati publice sau ONG-uri.
Pe ONG cofinantarea este de 98% in mediul urban si 100% in mediul rural (inclusiv TVA-ul), in timp ce pe societati comerciale cofinantarea UE este de max. 70% (in functie de programul pentru care se aplica).
[ link extern ] /
DMI 2.2 a POR 2007-2013 nu finanteaza construirea azilului ci doar Reabilitarea / modernizarea / echiparea infrastructurii serviciilor sociale.
Va trebui sa asteptati publicarea noilor programe pentru perioada 2014-2020 pentru a vedea care sunt conditiile de finantare.