Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lntrebare curs AJOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lntrebare curs AJOFM

buna ziua urmez un curs gratuit oferit de ajofm la care vreau sa renunt din motive personale ,ce se intampla se plateste cursul sau ce?
Depinde ce scrie in contractul de curs. Ce scrie?
astia zic ca daca renunt platesc
Pacta sunt servanda. Intre parti, contractul este lege.
O sa va puna sa platiti, vor fi obligati sa o faca, caci altfel trebuie sa plateasca functionarul de acolo.
Din Normele de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 37.
(1) Persoanele aflate în cãutarea unui loc de muncã, prevãzute la art. 66 alin. (1) din lege, care urmeazã programele de formare profesionalã, au urmãtoarele obligaţii:

a) sã participe la toate activitãţile cuprinse în programul de formare profesionalã, sã îndeplineascã toate cerinţele prevãzute de acesta şi sã se prezinte la examenul de absolvire sau la reexaminare;

b) sã restituie cheltuielile efectuate pentru serviciile de formare profesionalã prevãzute la art. 66^1 alin. (2) şi (3) din lege, dacã nu se prezintã la primul examen de absolvire sau la reexaminare, cu excepţia cazului în care neprezentarea se datoreazã unor motive neimputabile persoanei;

c) sã restituie cheltuielile efectuate pentru serviciile de formare profesionalã prevãzute la art.66^1 alin. (2) şi (3) din lege, dacã, dupã absolvire, refuzã nejustificat încadrarea în muncã oferitã de agenţia pentru ocuparea forţei de muncã judeţeanã sau a municipiului Bucureşti.

(3) Se considerã motive neimputabile persoanei, în sensul alin. (1) lit. b), urmãtoarele situaţii:
a) naşterea unui copil;
b) cãsãtorie;
c) îmbolnãvire;
d) decesul soţului, soţiei sau rudelor pânã la gradul al doilea inclusiv;
e) îndeplinirea obligaţiilor militare;
f) forţa majorã.

(4) Situaţiile prevãzute la alin. (3) se probeazã cu acte justificative, în termen de 30 de zile de la data primului examen de absolvire sau de la data reexaminãrii.

(5) Persoanele prevãzute la art. 66 alin. (1) şi (2) din lege, care urmeazã programe de formare profesionalã finanţate din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, se pot retrage de la aceste programe, fãrã a suporta cheltuielile efectuate pentru serviciile de formare profesionalã, pentru a se încadra în muncã, pentru a începe o activitate economicã în condiţiile legii sau în cazul în care starea sãnãtãţii nu le permite continuarea programului, dacã dovedesc cã se aflã în una dintre aceste situaţii cu actul privind încadrarea în muncã, autorizaţia de funcţionare sau certificatul de înmatriculare, respectiv cu acte medicale.

(6) Dacã numãrul absenţelor nemotivate depãşeşte 10% din totalul orelor prevãzute în programa de pregãtire, cursantul va fi exmatriculat, fãrã a mai avea dreptul de a urma un curs gratuit, fiind obligat sã restituie cheltuielile efectuate pentru serviciile de formare profesionalã pânã la data exmatriculãrii sale, urmând, dupã caz, sã îi fie încetatã plata indemnizaţiei de şomaj conform art.44 lit. e) din lege.

(7) Neprezentarea la examenul de absolvire sau la reexaminare a persoanelor care participã la programe de formare profesionalã gratuite, din alte motive decât cele prevãzute la alin. (3), constituie refuz nejustificat în sensul art. 25 şi, dupã caz, atrage încetarea plãţii indemnizaţiei de şomaj conform art. 44 lit. e) din lege.