Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozitul forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozitul forfetar

Buna ziua,
Am o firma infintata din august 2008 fara activitate. Nu am inregistat nici o factura, nu am nici un salariat, nu am deschis activitatea la firma. Am depus decalaratia 100 cu zero la trimestru si bilantul cu zero la sfarsitul anului 2008 si nu imi e clar daca trebuie sa platesc impozitul forfetar si ce solutii pentru a nu plati sunt pentru cazul meu, pentru cazul in care trebuie sa platesc impozit.
Multumesc mult celor care imi vor da un raspuns.
daca nu lichidati firma sau nu o suspendati pe o perioada de 3 ani (maxim posibil), v-a trebui sa platiti.Grila de impozitare este : impozitul forfetar pentru firme in 2009 si 2010 Cifra de afaceri (CA) Impozit 2009 Impozit 2010
0 - 52.000 lei (12.000 euro) 1.467 lei (341 euro) 2.200 lei (500 euro)
52.001 - 215.000 lei (50.000 euro) 2.867 lei 4.300 lei (1.000 euro)
215.001 - 430.000 lei (100.000 euro) 4.333 lei 6.500 lei
430.001 - 4,3 mil. lei (1 mil. euro) 5.733 lei 8.600 lei
4.3 mil. lei - 21.5 mil. lei (5 mil. euro) 7.333 lei 11.000 lei
21.5 mil. lei - 129 mil. lei (30 mil. euro) 14.667 lei 22.000 lei
> 129 mil. lei 28.667 lei 43.000 lei
Ma gandeam daca nu ma ajunge mai ieftin daca fuzionez cu alta firma. Am inteles ca actele de suspendare ma coste 3 milioane iar impozitul pe luna mai in jur de 2mil.
Se poate oare sa suspend firma la Registrul Comertului din Bucuresti daca firma are sediul in Galati. Ideea e ca nu pot sa merg personal la Galati pentu a face suspendarea si nici sa fac procura unei altei persoane si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc pentru raspuns
Nu prea ati inteles cum trebuie. Actele de susendare costa 214 ron.punct.
Dupa ce ati suspendat activitatea pentru 3 ani , nu mai platiti nici un impozit.
Incercati sa obtineti o derogare la Oficiul Registrului din Bucuresti .Dar daca nu puteti sa imputerniciti pe cineva sa va reprezinte.
Daca aveti nevoie si de documentatie , sa-mi precizati.
Sa inteleg ca indiferent de data susupendarii nu voi mai fi obligata sa platesc impozit? Eu intelesesem ca de la 1 mai pana la data suspendarii se calculeaza proportional impozitul.
Va rog, daca puteti sa-mi trimiteti documentatia pentru suspendare, mi-ar fi de folos.
veti plati impozit proportional cu numarul de zile de la data suspendarii la Registrul comertului pana la 01.05.2009.Adica daca o suspendati pe 30 mai , platiti impozit forfetar aferent lunii mai.de aceea trebuie sa faceti acest demers cat mai urgent.