Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Valabilitate titlu executoriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Valabilitate titlu executoriu

Va salut,

As aprecia mult daca ma poate lamuri cineva cu privire la cat timp este valabil un titlu executoriu.
Mai concret,o hotarare judecatoreasca definitiva pronuntata la inceputul anului 2012 acorda o suma de bani reclamantului cu titlul de daune.Intrucat paratul nu avea si nu are nici un venit sau bun urmaribil,hotararea judecatoreasca a ramas doar pe hartie,creditorul neavand ce executa.Paratul detine un cont bancar care este pe sold zero.Pana in prezent contul nu a fost blocat de catre creditor.
Intrebarea este: Cat timp de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti poate creditorul sa solicite blocarea contului bancar al debitorului(ambii sunt persoane fizice) si in ce mod se realizeaza concret depistarea bancii unde are contul debitorul.

Mutumiri anticipate.
Executorul judecatoresc demareaza etapele si proocedura executarii silite la cererea creditorului
Tot la staruinta creditorului,daca acesta periodic reinnoeste cererea de mentinere pe rol a cererii de executare,executorul poate desfasura acte si actiuni pe parcursul mai multor ani