avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Filmare fara acordul persoanei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Filmare fara acordul persoanei

Buna ziua,

Sunt intr-o situatie foarte complicata in momentul de fata.

In urma cu aproximativ o luna sotia, la insistentele si manipularile unui psihopat, a inceput o relatie cu acesta, ulterior intretinand si relatii sexuale. In legatura cu acest aspect am clarificat absolut toate detaliile si vom merge mai departe impreuna, dar.... din discutiile cu sotia am inteles ca ar fi fost filmata in timpul unui act sexual, fara acordul ei. As dori sa stim ce putem face in legatura cu acest ultim aspect si ce solutii ar exista pentru a intra in posesia acelei filmari, a o distruge, etc

Tot in cazul de fata vrem sa stim daca Politia poate face o actiune de perchezitie la domiciliul subiectului pentru a constata aceasta infractiune.

De asemenea dorim sa stim ce actiuni putem intreprinde pentru a-l da in judecata pentru daune morale, drept la imagine, etc.

Orice informatie ne puteti oferi va suntem pe deplin recunoscatori.

O saptamana cat mai placuta.
Ultima modificare: Joi, 7 August 2014
cristianM2014, utilizator
Daca filmarea o pastreaza strict pentru "uz propriu", nu prea aveti ce sa-i faceti, nu va afecteaza dreptul la imagine pt ca nu o difuzeaza cuiva.. Daca o sa va santajeze ca distribuie filmul daca nu stiu ce (nu) faceti, atunci organizati flagrrantul impreuna cu politia. De regula, scopul unor asemenea inregistrari este santajul. Asteptati sa va santajeze si atunci rezolvati problema cap-coada. Degeaba se duce politia sa-i ia hardul, el poate deja a pus filmul in cloud, de exemplu, si politia nu are de unde sa stie de acest lucru.
In acest caz nu ramane decat sa asteptam ca filmarea respectiva sa apara pe net si sa ne creeze o serie de mari probleme ?
Referitor la posibilitatea intrarii in posesia inregistrarii...avand in vedere precizarea privitoare la starea medicala a persoanei,sunt sanse reduse sa puteti obtine dv inregistrarea
Daca sotia nu poate determina persoana sa inmaneze inregistrarea,ramane varianta sa formulati plangere la politie,situatie in care inregistrarea poate fi solicitata de autoritate
Referitor la daune,avand in vedere circumstantele succesiunii de evenimente si acordul sotiei pentru relatie....va revine obligatia sa probati in conditiile legii cum au fost aduse atingeri intereselor sotiei
Dupa cat am ajuns sa-l cunosc pe acest individ, nu a recunoscut vreodata ca a avut o relatie cu sotia, si nu cred ca va recunoaste acest lucru nici pe viitor, daramite sa recunoasca existenta vreunei filmari...
Avand in vedere precizarile referitoare la starea de sanatate a persoanei,pentru a preintampina situatii si mai neplacute,formulati plangere la politie in cuprinsul careia subliniati si existenta inregistrarii

Alte discuții în legătură

Filmare Gia22 Gia22 Buna ziua. Va scriu in legatura cu o problema mai delicata. Iubitul meu m-a filmat in timp ce noi intretineam relatii sexuale. Nu am stiut lucrul asta. Dupa o ... (vezi toată discuția)
Informatie in domeniul cred ca penal FRONZAT FRONZAT va rog sa ma ajutati. cineva care ma filmat de cateva ori, a postat pe you tube filmuletele. ce pot face in situatia asta? nu ma lasa in pace deloc si ma ... (vezi toată discuția)
Intrebare stefan_ruxandra stefan_ruxandra va rog sa-mi dati si mie o rezolvare urmatoarei situatii: o tipa are o relatie cu un tip vreo 3 luni (inclusiv relatii sexuale ) dupa care lucrurile se ... (vezi toată discuția)